Hyrje » Lajmet » Kosova »

Çka tha Azem Syla?

 

 

I gatshëm ti shërbej atdheut, kombit të tij, me të parët që kishte Azem Syla, i njohur si “ Daja”, i cili u torturua burgjeve të Serbisë nën akuza për veprimtari armiqësore vetëm pse e donte truallin dhe popullin e tij të lirë asnjëherë nuk pati forcë që ta pengonte “ Dajën”, Serbia.

As dhuna e shpeshtë e ushtruar mbi supet e tij burgjeve të Serbisë, e as presionet politike e ato ushtarake që ushtroheshin mbi shqipëtarët nuk mundën ta ndalin “Dajën “ për të cuar në vend amanetin e lënë nga të parët e tij, nga shokët e ilegalës e duke u angazhuar kështu për clirimin e Kosovës. Në të kundërtën ai vetëm u forcua, ai vetëm e krijoi cdo ditë e më shumë besimin tek ushtarët e UÇK-së, të cilët e zgjodhën që ta kishin në krye të Shtabit Qëndrorë të UÇK-së. Emri i tij pas lufte është lakuar gjithnjë për të mirë deri në një moment kur vetëakuzuesi, akuzues edhe i personave të tjerë Nazim Bllaca ishte ai që publikishtë bëri përpjekje ta njollos këtë emër I cili ka vlera të mëdha për ]do njeri I cili konsideron se Brenda vetes së tij ka së paku një pikë gjakë shqipëtari. Edhe përkundër akuzave të Bllacës Azem Syla” Daja”, jo që nuk është marrë me to porn ë të kundërtën duke i kosnideruar si shpifje ai ka ditur ti injoroj ato. Dita sotme ishte ajo të cilën “ Daja”, e kishte zgjedhur për të publikuar një shkrim të tij ku ka shprehur atë që ndjente të mos përzihen vlerat dhe antivlerat, lufta e shenjtë e popullit shqipëtarë dhe politika në mënyrë që brezat e ri të mos keqkuptojnë. “ Daja ”, në shkrimin e tij është shprehur I gatshëm të përballet me ligjin nëse ka kryer veprime të kundërligjshme. Ai flet të vërtetën rreth lakimit të emrit të tij në SHIK.

Shkruan: Azem SYLA

Ta ndajmë politikën e ditës nga lufta çlirimtare

Po dëgjoj dhe lexoj ide, mendime, gjykime, poshtërime, paragjykime, akuza, kundërakuza, mashtrime e kundërmashtrime, abuzime e kundërabuzime. Jam vërtet i habitur. Nuk e kam pritur që pasi të luftoj për çlirimin e vendit, atdheut, popullit e kombit tim do të akuzohem pse kam luftuar. Gjithë këtë kohë nuk kam reaguar fare, sepse kam qenë duke studiuar, në kërkim të asaj, nëse ka edhe diku tjetër, që veprohet kështu. Por, jo, nuk gjeta një shembull të ngjashëm. Gjithkund gjeta e pashë se luftëtarët janë vlerësuar krejt ndryshe. E ne sot, në vend që të merremi me hallet e popullit, që kemi marrë përgjegjësinë ta udhëheqim në rrugën e zhvillimit, po hedhim gur mbi shenjtërinë kombëtare, mbi luftën çlirimtare.

Të gjithë na e kanë nderuar luftën. Të gjithë na e kanë vlerësuar luftën. Edhe ata që u bënë bashkëluftëtarët tanë në atë luftë të shenjtë, siç ishin presidenti Klinton, kryeministri Bler, kancelari Shreder, presidenti Shirak, sekretarja e shtetit të SHBA-ve, Ollbrajt, gjenerali Klark etj., kanë shprehur simpati për atë luftë të madhe. E duke vlerësuar këtë ecuri, po më duket se po përdoret kazma për t’i shkulur vlerat kombëtare dhe për t’i shkatërruar ato elemente të mira që i kemi. Kjo më bën që shpesh ta pyes veten, se me çfarë do të merret kjo kategori pasi të mbarojë punë me zhvleftësimin e luftës çlirimtare. Me siguri me atë që ne (shqiptarët) “nuk dimë të qeverisemi”, “me atë që ka pasur me shumë siguri në Kosovë në kohën e Titos e Millosheviqit sesa sot”. Ndaj, shpesh pyes veten: kush është kaq i interesuar të krijojë një imazh në popull se “ka qenë më mirë nën Serbi sesa sot”? Kjo është absurde. Kësaj nuk i gjej asnjë arsyetim.

Vëllezër, ndani vlerat nga antivlerat!

E meqenëse e shoh këtë gjendje po pyes dhe arsyetoj:

Vëllezër, ç’keni me luftën? A nuk e dini se nuk fitohet pushteti duke rrëzuar vlera?

Vëllezër, pse po e përdhunoni vetveten? Duke u vetëpërdhunuar nuk fitohet pushtet.

Vëllezër, në luftë fishekun e fundit e kemi ndarë me njëri-tjetrin, e sot, pse bëjmë gabime kaq të rënda?

Vëllezër, ndani vlerat nga antivlerat!

Ju lutem, mos i jepni brezit të ri këtë portret të shëmtuar për luftëtarët e Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Nuk është mirë të thuhet në medie se “Azem Syla ishte agjent i SHIK-ut”, sepse të rinjtë do të mendojnë se është e vërtetë, pasi shkojnë me mendimin se të mëdhenjtë i dinë më mirë këto probleme e i njohin më mirë ato kohë. Duke bërë këtë më keni detyruar t’u them edhe një herë të gjithë shqiptarëve, se unë, Azem Syla, kam qenë komandant i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e Shërbimi Informativ i UÇK-së ka pasur për mision ta ndihmoi luftën sikurse gjithë sektorët e tjerë të Shtabit të Përgjithshëm.

Kur ka dalë ky model, një shërbim informativ ta rekrutojë komandantin e përgjithshëm të një ushtrie? Sipas kësaj praktike, u dashka që edhe në paqe kryeministri dhe presidenti i shtetit të jenë agjentë të shërbimit informativ të vendit të tyre.

Mosni vëllezër, se sot ju “besojnë” ndoshta, por nesër do t’ju qeshin e do t’ju vijë turp nga vetja!

Të gjitha këto më sipër i thash për ata që janë dhe e ndjejnë veten plotësisht shqiptarë, pavarësisht se ç’pikëpamje partiake kanë.

Se për atë kategori të njerëzve qofshin në politikë, në medie, në inteligjencë apo në rrugë, e merren me shpifje e më poshtërime të luftëtarëve e të luftës çlirimtare, kam një mesazh tjetër: mesazhi im fillon me deklaratën e sinqertë, se kurrë, kurrë dhe kurrë, nuk kam për t’u ndjerë i turpëruar pse kam luftuar për vendin tim. Kurrë nuk kam për t’u trembur pse kam luftuar për vendim tim. Po pati nevojë atdheu e populli im unë prapë e përjetësisht do të jam ushtar i devotshëm i tij.

A vërtet mendon ndonjëri se mund ta trembë Azem Sylën? Nëse po, unë i them, jo. Azemin edhe mund ta vrisni, por kurrë nuk keni për ta pasur fatin ta trembni.

Kush luan me portretin e luftës çlirimtare të Kosovës duhet t’i thërrasë mirë mendjes, se po luan me një shenjtëri.

Le ta ndajmë politikën e ditës nga lufta çlirimtare. Në politikë le të bëhen debatet si në çdo medie e në çdo politikë në botë. Po pse fillohet me politikën dhe kalohet te lufta? Kujt i prish kaq shumë punë shenjtëria e luftës sonë? Unë e di, por nuk kam dëshirë që në politikën, në medien, në inteligjencën dhe në rrugët e atdheut tonë të ketë të tillë që ende i shërbejnë pushtuesit e shërbimeve sekrete serbe. Por, nëse ka, duhet të dinë se ne jemi luftëtarë dhe nuk kemi asnjë rënie nga e djeshmja. Jemi pikërisht ata luftëtarë, që bashkë me popullin dhe me ndihmën e miqve ndërkombëtarë e shporrëm Serbinë nga Kosova dhe nuk kemi bërë e nuk bëjmë asnjë hap prapa.

Është e turpshme të ketë ende në Kosovë të tillë që të ushqehen me bukën e pastër të vendit e t’i shërbejnë Serbisë. Unë u bëj apel të gjithë atyre që mund të jenë të mashtruar ose nuk kuptojnë se çka po bëjnë: Mos u mashtroni prej agjenturës serbe dhe ligësisë së disa shteteve të Evropës, të cilat kanë ende rezerva për shtetin e Kosovës, sepse në këtë mënyrë bëni krim mbi shenjtërinë.

Le të dënohet edhe Azem Syla nëse ka bërë veprime që bien ndesh me luftën çlirimtare

U bëj apel policisë, prokurorisë dhe gjykatave të Republikës së Kosovës dhe të EULEX-it të mos aktivizojnë kriminelë dhe agjentë të pushtuesit të djeshëm, se mjaft ua kemi parë të zezat atyre. Kanë bërë aq të zeza mbi Kosovën dhe shqiptarët në këto treva sa nuk ka llogari që i mban.

U bëj thirrje këtyre institucioneve, të angazhohen seriozisht për të zbardhur gjithçka deri në fund. Dhe nëse ka fakte që luftëtarët kanë dalë jashtë misionit të tyre, le të ndëshkohen sipas shkallës së fajit. Edhe Azem Syla, në qoftë se ka bërë veprime që bien ndesh me luftën çlirimtare të Kosovës, le të dënohet. Por, askush të mos guxojë të bëjë akuza ndaj luftëtarëve duke angazhuar agjentët e UDB-së. Ata meritojnë të dalin para drejtësisë për krimet që kanë bërë në Kosovë deri më 22 qershor 1999. Të jeni të sigurt se asnjë agjent i UDB-së nuk ka kaluar pa i larë duart me gjakun e djemve dhe vajzave shqiptare. Mjaft më! Kjo praktikë duhet të marrë fund menjëherë.

Të tjerë që shpifin kundër luftës e luftëtarëve për interesin e tyre, këto institucione duhet t’i sqarojnë plotësisht pozicionet dhe ta japin dënimin e merituar për çdo njeri që del jashtë kuadrit të qytetarisë. Nëse themi ta ndërtojmë shtetin modern ligjor, ai nuk ndërtohet nëse nuk ndëshkohet gjithkush që është fajtor para ligjit.

U kërkoj këtyre institucioneve të ngjiten në nivelin e kërkesave të kohës, për të mos vazhduar më me informacione bombastike, vetëm e vetëm për ta mbajtur popullin pezull, që ai të mos ecë në rrugën e zhvillimit, por të mbetet me kokën prapa duke pyetur vetë me vete: “A është e vërtetë?!”

Mjaft më! Është koha të flitet e të veprohet vetëm seriozisht në Kosovë e për Kosovën.

 

 
 • ardian

  po rreni ju se hajna jeni

  • drejtesia

   ti o D.R koke nje matrapaz i papar more po te djeg ty fort puna e azem syles e ndoshta je vet azem syla ose i aferm itina por ja pafsh hajrin nja 40 vjet burg ai qen bir qeni smun me fol ne emer te Uqks sepse Uqk e vertet eshte krejt tjeter kta ma shum kan vra shqiptare se serbt nuk iokan pa hiq ky edhe hashimi se sjan kan ne asnje betej

  • drejtesia

   ti o D.R koke nje matrapaz i papar more po te djeg ty fort puna e azem syles e ndoshta je vet azem syla ose i aferm itina por ja pafsh hajrin nja 40 vjet burg ai qen bir qeni smun me fol ne emer te Uqks sepse Uqk e vertet eshte krejt tjeter kta ma shum kan vra shqiptare se serbt kta kurr luften se kan pa me sy po ne kolltuqe prej shipnis tu e kqyr ne tv

 • alban

  brravoooooooo brravooooo turppp ti vie turp te ket aj qe fol per luften e UCK-se keq aj nuk eshte shqiptar,por le te flasin per kohen e pas luftes zotri syla qe i ke marr ne qaf sa e sa njerin une nuk te njo ste kam pa kurr dhe dhasht zoti kurr mos te te sho po te shiqon njeri ty ne fizionomi ti nuk tregon tjeter veq se nje vrases pleqt kan than mutit pa i ardh era si thojn mut edhe ty po te vjen era zotri er shum e keqe ata djem qe kan dal sod neper medija nuk eshte as kush i trent per me dal me tregu krimet qe ke ber dhe me mbyll veten ne shpiii jooooooooo zotriiii jojoojojjo ktoo llafet e tua jan te kota njerzit nuk jan ne gjum ma siq kan qen jojjojojo tiii eshte pak te denohesh per krimet qe ke ber ne njerz do te vie koha kur te deshmohet e verteta boll ke ma bollllllllll murrt njerz ne qaf more hipokrita bollllllllllllllll ma

 • gollaku

  Valla bre Azem Syla boll mire ja u paske then ,por shtrohet pyetja kujt atyre qe dit dhe nat vjeelin vrer per Clirimtaret ,vet kini faj se kur tha Deputeti Nait Hasani po i hapum dosjet bashkeluftetaret tu heshten tani le te durojn turli analist,pacifisti me dal e me ju sha e me ju degradue sepse ata kan pervoj nga e kaluara komuniste sulmi esht mbrojtja ma e mire .Te quhet sot Hashim Thaqi dhe banda e tij ,plus te jet edhe deputet ne parlamentin e Kososves ket gje se kam besue kurr se del kjo shprehje nga goja e shqiptarit ,e kam degjue vetem nga Drashkoviqi i Serrbis ,dhe si duket disave ju ka pelqye ky term Demokraci se jo mahi,.Pastaj lejuat dhe ,po lejoni qe ne Gjyqesi te vazhdoin punen ata qe ju kan denue juve ,dhe shoket tuej ,Ne polici hyn ish udbashat si te tipit Syleviqi e shum tjer dhe po ja u pregatisin akuzat kadal dal me sherbetoret e tyre,dhe ne vend se te akuzohen serrbet si Oliver ivanoviqi po akuzoheni ju Azem syla bashk me shoket tjer.E di qe lufta ka qen vullnetare ,dhe kush ka dasht u inkuadru ,por vet jeni fajtor qe i keni afrue do njerz te tipit bllaca e Miftari ,qe sot jan shit dhe shiten per nji pare dhe Serrbija ka shti pare te mdha te Salustro dhe te shpiunat vetem e vetem per ta zhvlersue luften ton nga brezi qe po rritet ,me nji mendim shum te keq per clirimtaret duke shrue ne te gjitha Gazetat dhe televizionet privata kunder luftetarve te liris ,por mbasi nuk i hapt dosjet me tregue se kush ku ,dhe me ken ka veprue qishtu ka me shkue duke akuzue me fakte e pa fakte vetem e vetem per me ardh ne pushtetedhe une kam qen nji far luftetari me Zahir Pajazitin dhe e kam dit qe gjeneratat e reja nuke do te ken respekt per luftetare mbas nji periode kohore ,,sepse keshtu e kan shqiptaret por edhe tjeret si te clirohen nuke nijn ma per askend .Po ta marr vetem nji shembull pas luftes se dyt Botrore ne Krahinen e LLapit dhe Gallapit por edhe ne rrafshin e Kososves Mustafa Hoxha ish kryetar i Batalonit Partizan qe qe formua ne Gollak ne Brain te Orllanit i pat humb zgjedhjet per kryetar te Podujeves pas lufte pat fitue Ramush Rama ,dmth shqipetaret shum shpejt i harrojn meritat e luftetaritkjo ndodhi edhe me luften ton shum shpejt e harruan luften dhe tani po rritet nji gjenerat e re qe jan shumic ne partine ldk-se dhe ata gjithmon e gjvlersoin luften ton minati te Hashimit e te Azemit e tjerve ,por nuke kan faj se liften esht dasht me hjek prej Drenice e Llapashtice e me shti ne qender te Podujeves dhe Prishtines e kur ti kish pre serrbija ,cateher kishin votua per krahun e luftes e jo kundert tij

 • shkupi

  ket e kam then ne cdo koment pra kosovalbaner i ka te gjitha komentet ne ato shkrime ce i ka publiku,jam kategorik ne ket ce e thot zotri Syla dhe esht e vertet se ekziston ne kosove nje lozhe e cila ka percellim denigrimin e gjakut te luftetarve,ket e bejn me cdo ngulm dhe gati ne cdo intervist,pra gjithnji kam terhjek verjetjen dhe kam apelu ce te ruhemi nga fjal te liga dhe dezinformatat e atyre,por edhe kam cek gjithnji ce ka raste ku esht keqperdor detyra apo pjeserisht dikush e ka keqperdor luften edhe pse ka qen vet ne lufte.

 • babadimrii

  Jo teper bute e paske shkru, Azem, se kta qe e zhvleresojne luften çlirimtare, duhet me i qu krejt me jetu ne serbi, se atje e kane venin… kta sjan shqiptar, po ku me dit çfare agjenturash i perpgatisin keto komente e keto perçatre. per te ditur kete duhet nje ekpsertize e specialisteve te internetit ose “hakereve” siç quhen ne zhargonin me te ri… kta sjane shqiptare…

 • leomesi

  mos e vet se te kallxon vet,EDHE KY KANIBAL ESHTE PREJ MISHI E GJAKU DHE SHEJTANI NUK E LEN REHAT PER VRASJET E BERA ME EMER DHE MBIEMER TE TIJ ANDAJ VETEM KOHA ESHTE NE PYETJE SE VET DO TI TREGON PER TORTURAT VRASJET DHE MASAKRAT E BERA DHE DO TE THOT E TASH QKA MUNDENI ME BA KUNDER MEJE ASGJA SEPSE TE GJITH PERRETH MEJE JAN SIKUR UNNNNNNNNNNNNNNEEEEEEEEEEE

  • tali

   ti leo mesi kallxona neve se si ke kalu ti ne maqedoni apo ne shqipri naper disko teka muzika te mir kur ky zotrija azem syla ka luftu per me shliru popllin e vet po ne shqiptaret e kemi pak si tradit mos me ja dit qlirimtrit ton vlerat ne dim vetem me akuzu

 • Lulzim Musliu

  Respekt dhe pershendetje te perzemerta per komandantin e pergjithshem te UQKse dajen e madh per ata qe kuptojn eshte nder i madh dhe privilegj me pas njerez si Azemi si bashkkombas dhe bashkluftetar po te nji shtres e popullit ton fatkeqesisht nese nuk ke bisht ta ngjesin e nese e ke ta hjekun.

  • drejtesia

   hangsh murmullad ti po qeni qe koke

 • Alban

  Oooo ti Azem pisi, ti po fol per vlera edhe per qe ke luftu a? Ku i keni veteranet? 40 dite kan majt greve para juve e ju sjeni dal me i pa e ti ktu po na shet vllaznillek, ti je veq 1 mut edhe sen ma shum

 • Rinori

  NE QOFTE SE JANE TE GJITA KETO TEVERTETA QE PO THUA EDHE KOMANDANT IPERGJITHSHEM MASI EDHE ME NDIHMEN E NATOS PSE NUK SHKUT EDHE NE MITROVICE PO E LATE EDHE DONI ME LAN PJESE TE SEBISE PO THONI QE KENI KUFTU ME QLIRU KOSOVEN JU SI UDHHEQS QE KENI QEN JU DUHET TE PERGJIGJENI

 • feri

  azem syla per vlerat UQK,se ne rregull asht ata meritojn paradin .. krimet kriminelet vjedhsat ministrat e koruptuar vrassit duhet t japin llogari”? ti vet a ke ba kesi punsh duhet t tregosh nese ke ba duhet edhe ti t pergjigjesh kerkush mbi ligjin a kuptonnnnnn

 • une

  GATI EM BINDE QE ME BESU NE KET QA KE SHKRU, PO O KRIMINEL PO MSHELE GOJEN E MOS E PERFSHIJ UQK-NE NE KRIMET TUA. SE UQK-JA ESHTE E SHEJT PO TI JE I KRIMBUR TI JE NJE KRIMINEL SE ASKUSH NUK PO THOT SE UQK-JA ESHTE E KRIMINALIZUME, PO JU UDHEHEQESIA E UQK-SE JENI KRIMINELA JENI TRADHTAR SE JENI THIRR JENI AGJENT E UDB-ËS.GJAKU ESHTE I SHEJT E NUK HUMBET KURR, JU JENI ATA QE E KENI TRADHTU ADEM JASHARIN, ZAHIR PAJAZITIN, JENI ATA QE E KENI V RA AGIM RAMADANIN, SALI QEKUN, TAHIR ZEMEN, AHMET KRASNIQIN, ARDIAN KRASNIQIN, E XHEMAJL MUSTAFEN,E SHUM E SHUM TE TJER, JU JENI ATA KRIMINELAT QE KENI BO FEST KUR ESHTE VRA KOMANDANT DRINI,E DUHET MJU ARDHE MARRE ME DAL E ME FOL PARA MEDJAVE. JUVE DUHET MJAVE BO SIKUR SADAM HYSENIT, MJU VAR NE MES TE QYTETIT SE KENI VRA NJERZIT MET ZOT TE SHIPTARIS

 • drejtesia

  leni kto pollavra se ika rrok tuta qka kan ba mas lufte nanen kan me aju ..eulexi evropa edhe amerika mos me kan eulexi kta vetevehten se denojn se krejt i kontrollojn gjyqet policin krejt shtetin ekan ne dor kta terrorista skan kta te bojn me vlerat e UQK UQK e vertet jan met skamnor pa buk e pa streh shumica po kta jan bo miliardera bre edhe mit ne tavan jau …besen po jau dha kom me mu ngi zemra ne ta rrnoft Uqk e vertet e jo kta kriminel ja pafgsh hajrin azem syla nja 40vjet burg si qeni

 • agim

  ishalla osht gjall e shendosh e mir e ishalla kthehet shpejt Ramush Haradinaj e ai ta ndreq qefin ty, se ti me thaqistat e kemi qu ne hag,se ju keni ty hijes tinaj o kriminela, e tash del ti e kallxom dokrra kty,

 • xili

  ndoshta eshte bere ndonje gabim nga çlirimtaret , por jo ne ate mase sa te flitet me nje fjalor te ndyre sipo flitet nga politikajt e pandergjegjshem me shpres se vijne ne pushtet. nuk duhet lejur askund ta njellos lufte çlirimtare e aq me pak ata qe iken me popull jashte vendit. mjafte pona njollos serbia me akuzat dik martit mjafte. respekt per gjithe luftetaret e liris .

 • arsenal

  Më në fund flet e shkruan Pisi

 • Dritoni

  E qmoje luften e lavdishme te UÇK-së, dhe njerezit qe do te akuzohen per luften e UCK-se duhet t’i mbrojme,kurse ata qe kane punuar mbas lufte e bere krime(sa njerez jane vrar ne emer te SHIK-ut le te dalin ne shesh) A eshte e vertet kjo? le te dalin ne shesh qofte Azem Syla, qofte edhe une, por lufta si lufte nuk duhet te njolloset por Azem Syla, ka diqka edhe me teper se lufta ai e din me se miri, le te mirren institucionet se nese dikujt iu ka vra vllau,prindim miku ne oborr te shpise, ju lutem duhet te zbardhen keto raste,..ishalla eshte e vertet qajo qe e flet Azem Syla te jete e vertet, mos te qofte e vertet burgu le ta pret,..kushdo qe ka bere krime qofte Azem Bllaca e qofte tjeret qe po dalin sinxhire keta njerez,..

 • kobra

  i dashuri vlla azem syla shum bukur pome pelqen po nja smund tjua pelqej pse ju vet keni kriju ndasi aty fillon perqarja e at perqarje ekini kriju ju se dihet se rugova ka qen udhheqes i gjith kosovarve ju keni kriju ndasi po edhe keni organizu krime kunder te ndjerit qe edhe piken e djrses se fundit e ka ber per kosoven kur u dasht mese tepermi bashkim keni kriju ndasi tash duni me vujt denimin jo vetum kaq po edhe keni likfidu njerz kjo asht e pa drejtju edini mase miri qe keni qen ne ngjarje tasdh vune denimin e merituar per bamat qe i keni ber te padrejt ather tani dhe keshtu poe persersni

 • drejtesia

  o ti Gollak me kon luftetar si mustaf hoxha e ka meriten edhe pensionin si luftetar qysh mu bo mustaf hoxha kryetar ne podujev kur se ka asnje dit shkoll oj lop

 • JETONI

  un dyshoj se ky njeri e ka shkruar vet ket shkrim se ky nuk ka koh te mirret me shkrime ky esht nje analfabet .per ket arsye nuk flet ne kuvend se nuk di as te lexoj se lere ma te shkruan edhe ket emrin daja i madh nuk i pershtatet kti tipi po duhet takishte emrin HAJNI I MADH I

 • dini

  ju sa pojepni komente marre jukoft UQK pse sejeshku edhe jumeluftu skinipas zemer ven zemres kini mut pojuduket mir sipidenoj luftetart perjuve ton jon tradhtar ADEM JASHARI RAMUSHI THAQI AGIM RAMADANI LUAN HARADINI egjith UQK perjuve tradhtar

 • Agimi

  AZEM SYLA DUHET TË NA TREGOJ SE ÇKA E KA FARUK GASHIN QË U DËNUA PAK DITË MË PARË NGA DREJTËSIA? PO ASHTU, AZEM SYLA DUHET TË NA TREGOJ SE KUSH E SHPËTOI FARUK GASHIN GJATË LUFTËS KUR UÇK E KISHTE FUTUR NË KEPEK TË KERRIT PËR TË IA DËRGUAR DREJTËSISË? JO MORE I NDERUAR, MOS MENDONI SE PROTOGANISTËT E KËTYRE NGJARJEVE KANË HARRUAR SE ÇFARË KA NDODHË.

 • Une

  Nuk e besoje qe ka Shqipetare qe i humb vlerat e UQKse. Eshte nje pyetje shume me vend qe ka shtruar ky burri ktu lart mediave,por a duhet shtruar vetes edhe nje pyetje tjeter.-Pse vrau kokat me te menqurat e Kosoves ,Pse vra Gjakun e shqipetarit ,pse e penguan gjithe ato figura Shqipetare qe i eliminoje ky “daja i madh” qe e quan veten.Pra per keto krime akuzohet nge mediat e jo vetem. Se vetem kriminel serb te kishin vrare sa kane vrare Shqipetar serbet do kishin ikur vet, por jo ,ju i “nderuar” ju dhe SHIKu me disa nga PDKja e sotme jeni marr me shume me Gjaku e Shqipetareve se sa te merreni me luften.Askush nuk e mohon UQK ka luftuar per qlirimin e Atedheut,por ju me duket po e perzieni Luften me Krimet qe i keni bere ju me vetem disa e asesi e gjithe UQKja.
  Pra kjo eshte akuza ndaj teje dhe SHIKut nga mediat e jo vetem.E keni kriminalizuar popullin e tuaj.

 • rrushi

  hahaha ashtr per tu qeshur me kta njerz ka qen ni rugov kur e pan se kush ka qen rugova krejt mi vet thojn me Rugoven jam, ka qen nje zahir krejt thojn jam kan me Zahirin, ka qen nje adem krejt thoj kam qen me Ademin, ju faqezi qe jeni kan komandanta ju i keni vra keta njerz tash smundeni me nda haraqin e dilni folni e rreni un di un sdi krejt dini krejt jeni kriminela ktu nese euleksi si hjek ata hajna qe kan vjedh per mbijetu neper burgje te kosoves me ju shti ju te gjithve qka jeni gjall edhe kta politikana ne ldk pdk ldd akr aak ne te gjitha kto parti ka kriminela nese sju pastrojn juve kshtu ka me shku kosova veq kan me met ky popull tu ju kqyr ka shahni ne kuvend skan me pas buk mu ngi se pun ska skan qka me ba veq tu ju kqyr juve si qena tuj shty mes veti krejt jeni kriminela ata qe skan asgje para shpirti ata luftetar ata komandanta ata kan luftu per popull ata ushtar ata komandanta qe jan pasuru mas lufte ne kosov te gjith jan kriminela se jan pasuru prej plaqkave qe ja kan ba popullit.

 • Adhuruesi i luftes se krimeve

  Nuk e besoje qe ka Shqipetare qe i humb vlerat e UQKse. Eshte nje pyetje shume me vend qe ka shtruar ky burri ktu lart mediave,por a duhet shtruar vetes edhe nje pyetje tjeter.-Pse vrau kokat me te menqurat e Kosoves ,Pse vra Gjakun e shqipetarit ,pse e penguan gjithe ato figura Shqipetare qe i eliminoje ky “daja i madh” qe e quan veten.Pra per keto krime akuzohet nge mediat e jo vetem. Se vetem kriminel serb te kishin vrare sa kane vrare Shqipetar serbet do kishin ikur vet, por jo ,ju i “nderuar” ju dhe SHIKu me disa nga PDKja e sotme jeni marr me shume me Gjaku e Shqipetareve se sa te merreni me luften.Askush nuk e mohon UQK ka luftuar per qlirimin e Atedheut,por ju me duket po e perzieni Luften me Krimet qe i keni bere ju me vetem disa e asesi e gjithe UQKja.
  Pra kjo eshte akuza ndaj teje dhe SHIKut nga mediat e jo vetem.E keni kriminalizuar popullin e tuaj.!!!

 • mergimtarja

  Vlerat e luftse i keni hup vet tu i qu shokt e juv ne burg e pastaj tu luftu per karrik e me i vra ata qe kan qe ma te zot edhe ju zotni sysal deshmort qe jon vra ne 1989 po thoni nuk jan deshmor si per shembull ali ajeti e shum te tjer ata qe jua kan pershesh e tash pe rrasni ju po ka me jeu nxan fryme se kerkuj kungulli gjith mi uj nuk i shkon e kan than te vjetrit qka te mbillsh ki me korr qeysh e kin zhvlersu ju dikon tash juve dikush e qishtu me pak dinar te coft gjith shiptart i ka ble serbija edhe ne fund nje got heql edhe diten e mir jon shku si qeni ne rrush

 • FolimDrejt

  D.R Nuk ka luftu veq Azem Syla ka njerz qe jan kan ne luft ne vi tpar edhe sod sillet rrugve qe eshte metun pa pun Edhe ti D.R nuk kokshe fare i Edukum se secili Kosovar ka kontribu per Kosove.Me qen qeveria e mir skishin nejt ish ushtaret e UCK se para qeveris neper shatore me muj per me rregullu 1 ligj.Azem Syla dhe shum e shum te tjer qe jan tash ne qeveri kta do te tregon e artdhmja ose historia per ta se cka kan ba kta .

 • hasani

  o as emrin nuk emeriton ti me ta than , ju po mshefni pas emrit te UQK , ama ju nuk ja dini af vleren UQK , ju jei ni ple i plehrave

 • beqiri

  ore azem syla mos e perdor emrin e UCK e me kqyr me u nxerr nga kjo qe ju keni bon po ki me shku ne burg se qa ty e ki venin kan than ni fjal eurt qat mjellsh edhe kurr edeh ti qa ke boon ki me u pallafauqr me drejtsin e ardhshme se me keta njerz nuk ka drejtsi kta jan mbi ligjin veq nese vjen albin kurti ne pushtet keni me par se ku kin me met mur t paftyr

 • Realiteti

  Te lumte Azem Syla per gjithe cfare ke bere per vendin. Ti je njeri i sinqert.
  Po me kujtohet Adem Demaci kur iu eshte drejtuar shkieve
  ” Me vrisni por mos me poshteroni”, e kjo sintagme tani vlen per shqipefolesit qe po mundohen ti poshterojne pjestaret e UCK-se. Lavdi UCK.

 • afrim haliti

  Eeh eshte e veshtire te flitet per kto ngjarje te cilat koheve te fundit po ndodhin ne KOSOVE.Me u kthye pak kohe mbrapa ne nje te kaluar jo te larget kush mban mend i kujtohet se ne KOSOVE ka qene i instaluar nje regjim kriminel i cili perveq qe na vriste ne Shqiptaret,na i dhunonte grate,motrat vajzat e kshtu me radhe.Ky regjim ka qene po ai i njejti i cili qysh prej koheve te lashta qe erdh prej karpateve ka bere krime mbi popullin tone te shume vuajtur.Rezultat i ketyre krimeve te ketij regjimi jan shpernguljet e popullit tone nga trevat e tyre shekullore (jane rreth 560 fshatra te braktisura nga shqipotaret ne shekullin e 19).Krejt keto vuajtje populli i jone i perjetoi jam i bindur vetem e vetem se sikurse edhe sot edhe atehere ishin te perqare ne mes vetes,por ti leme anash per nji qast krejt keto,do flasim edhe per to.I njejti regjim,edhe ne kohen e luftes se dyte boterore i vazhdoi vrasjet,dhunimet,shperguljet etj ndaj popullit tone i cili edhe gjate kesaj lufte u gjet i perqare ne mes veti(edhe atehere sikurse edhe sot ne perqarjen e popullit tone sigurisht qe kane investuar kriminelet serbe,diku me pare,diku ma naj pushke me leje,diku besa edhe me naj kumari diku edhe me zor me shantazhe te ndryshme etj).Kaloi si kaloi edhe erdhi koha e pasluftes se dyte boterore,per shqiptaret e gjore prap se prap nuk pati asnji fije shprese,serbija vazhdoi me te vjetren u ndoqen dhe u dogjen disa familje patriotike qe me kohe e kishin ngritur pushken dhe zerin kunder serbise.Mbijetuam disi deri ne vitin 74 kur na u dha njifar autonomie e mvarur edhe kjo prej serbise,e keshtu me radhe deri ne vitin 81 kur filluan demonstratat e studenteve shqiptar per KOSOVEN REPUBLIKE demonstrata keto te organizuara nga shqiptaret por te perfolura edhe atehere se jo i ka organizuar ky jo i ka organizuar ai sherbim etj etj.Edhe atehere sikurse edhe sot si pasoje e perqarjeve te shqiptareve ne mes veti me se shumti pesoi populli i yne i shume vuajtur,pati burgosje te intelektualeve ,te studenteve dhe te patrioteve shqiptare anembane trojeve shqiptare duke perfshire ketu edhe Shqiperine ku ne pushtet ishin te gjithe Shqiptare.Kaloi disi edhe kjo por nuk mbaruan perpjekjet e popullit tone per liri dhe pamvarsi.Erdhe vitet e 90-ta dhe Kosoves nga ana e serbise ju mor edhe ajo pak autonomi qe e kishte dhe filloji ne mase te madhe pastrimi etnik i Kosoves,rinija detyrohej te shperngulej nga trojet e veta neper shtetet e Evropes,Amerikes e keshtu me radhe.Ne Kosove nisi jeta paralele jete e rende dhe e rrezikshme sepse kudo qe dilje ndesheshe ne polic deri ne dhemb te armatosur serbe detyra e te cilit ishte te vriste te malltretonte e te perdhunonte shqiptare.Ishte e qarte se kjo gjendje nuk do te mund te durohej shum gjate.Ne vitin 1990 me ndihmen e shteteve perendimore filloi shperberja e ish Jugosllavise dhe ne shum republika te ketij shteti filloi lufta e armatosur kunder krimineleve serbe si ne Slloveni,Kroaci dhe ne Bosnje Hercegovine por per qudi Kosova mbeti jasht kesaj kesaj lufte edhe pse ishte e para qe kishte filluar kerkesat per tu shkeputur nga serbia.Kaloi si kaloi dhe lufta ne mes serbise dhe republikave tjera te ish Jugosllavise perfundoi me pamvarsimin e ketyre republikave dhe radha i erdhi Kosoves per te bere lufte te armatosur.Ne skene filluan te dalin disa patriot shqiptare te cilet me arme ne dore iu kundervune serbise duke e sakrifikuar jeten e tyre dhe te familjeve te tyre per lirine e ketij populli te shume vuajtur.Ne fillim keta patriote ishin te pakte ne numer dhe te gjith e mbajme mend se neper qarqe te ndryshme ne Kosove atehere pwerdorej lloj lloj gjuhe duke filluar nga ajo ma e keqja se keta njerez jan dor e zgjatur e serbise etj.Kjo propagande e kohes ndikoji shume ne angazhimin e shum e shum patrioteve shqiptare per tju bashkuar ketyre djemve dhe vajzave te cilet nga regjimi kriminel i serbise vriteshin per qdo dite te gezueme si ne kufi me Shqipewrine duke bartur arme si neper aksione te ndryshme te cilat i ndermerte ushtrija dhe policija vrastare e serbise.U be si u be dhe populli jone ma ne fund mblodhi veten dhe si asnjihere me pare e perkrahi kete lufte Çlirimtare te ketyre djemve dhe vajzave shqiptare si dhe per fatin e popullit tone e fituam edhe perkrahjen e fuqive me te medha te botes si te Amerikes,Anglise,Gjermanise,Frances,Italise etj.te cileve duhet tu jemi mirnjohes sa te jemi gjalle.Si rezultat i kesaj lufte dhe i kesaj perkrahje te madhe nga aleatet serbija u mposht dhe u detyrua te terhiqet nga Kosova.Sigurisht qe lufta e ka qmimin e vet dhe ky qmim per popullin tone ishte tejet i madh sepse per kete LIRI te cilen e gezojme sot dhane jete Mijera DESHMORE dhe Dhjetera mijera MARTIRE te KOMBIT.Si edhe çdo lufte edhe lufta e KOsoves pati te mirat por edhe te metat e veta te cilat sidomos pas perfundimit te luftes dolen ne pah ne Kosove,siç jane vrasjet e pazbuluara plaqkitjet e ndryshme ndaj njerezve te pasur,grabitjet e pasurise etj nga ana e personave te ndryshem here ne emr te UÇK-se e here anonim qe per qudi gjithmone i atriboheshin UÇK-se nga e cila doli qeverija e perkohshme qe ne bashkepunim me Unmikun e udhehiqte Kosoven e pas lufte.Dihet boterisht se kjo qeveri e formoi edhe organizaten e quajtur SHIK e cila si edhe çdo organizate tjeter e ngjashme mirret me zbullim dhe kunder zbulim.Duhet theksuar se pa nje shrbim te tille nuk mund te ekzistoje asnji shtet kete besoj duhet ta kene te qarte te gjithe,por shtrohet puetja athua keta njerez te cilet kane punuar ne kete organizate nuk jane marre me punet te cilat i kane pase per detyre por jan marre me pune te pista siq po flitet e po perflitet sot 13 vite pas perfundimit te luftes.Nuk e besoj se ka njeri ne Kosove e kam fjalen per shqiptare ,shqiptere me gjak te paster shqiptari qe del e thot se duhet ti mbyllim syte dhe ta leme te kaluaren pa e hetuar se qka ka ndodh dhe pa i zbuluar sidomos disa vrasje te bera pas lufte ndaj disa figurave te njohura politike te cilat nuk dua ti permend me emer.Problemin e shoh te menyra e qasjes ndaj ketyre problemeve,jo vetem nji sherbim informativ ka funksionuar ne Kosoven e pas luftes,te gjitha partite politike serioze i kane pasur sherbimet informative e keto sherbime edhe kane punuar.Nese ne shik ka pasur djem shqiptare me gjak te paster shqiptari e qe sigurisht qe ka pase dhe qe sigurisht qe kane punuar per interesin vital te ketij vendi dmth interes KOMBETAR,ateher shtrohet puetja qka me ndjenjat e tyre,qka me familjet e tyre te cilat jane mbetur shume mbrapa ne krahasim me familjet tjera,anetaret e te cilave pas lufte nuk e kane lodhe koken fare se qka bahet per sigurine e vendit por jane marre me pune fitimprurese,shtrohet pyetja qfare trashegimije po i leme djalit e nipit per te ardhmen,sepse Kosova sigurisht se do te kete nevoje prap per ta qite naj pushke per te, sigurisht se perkjekjet e serbise as nuk jan ndale edhe as nuk do te ndalen per ta per ta mposhtur popullin shqiptare,prandaj me keto ngjarje aktuale po friksohem se po mbillet nji fare e keqe ne popull fare kjo e cila do te hakmirret ne te ardhmen pikerisht ndaj ketij populli qe vet po e mbjell.Eshte bere mund i madh,eshte bere sakrifice e madhe eshte derdhur shum gjak per kete liri te cilen e gezojm sot,prandaj kujdes per te ardhmen.Shtetet tjera qe na kane ndihmuar te vijme deri ketu mos harroni se nga afer na percjellin ne veprimet tona.Ende pa u krye procesi i pamvarsise se mbikqyrur te Kosoves kane filluar verptime te cilat nuk i kane hije as edhe nji shteti diku ne afrike,dhe miqet tane sigujrisht se pyeten se qfare do te ndodh kur ta fitojme pamvaresine e plote.Patriotet ,une e besoj fuqishem se i gjith populli shqiptare ka treguar patriotizem te pa shoq ne luften e fundit,me perjashtim te disa spiuneve shqiptare qe per fat te keq sigurisht kane ekzistuar,pra patriotet do te pyeten se a ja vlen te flijohen per kete popull.

 • gagjini

  lavdi UCKse po jotymore qen si ke nej ne kolltuqe ne tiran edhe se ke shkrep asnji plumb kunder okupatorit ti ke luftu me e likuidu rugoven dhe njerezit si ai edhe me vjedh pare nga ndihmat per uqken jau ke hanger kafshaten e gojes luftetarve te uckes e tash thue se kam luftu vet uckja duhet ty me te demasku more leninisti i shikut

 • Koha e Drejtesis

  Shum mir je tu fol o Zoteri, ku ishe deri tsh, po ske faj zotria juaj, tash po flet se e sheh se tu afru fundi edhe mundohesh me bo politik. Ata krimet cka jan bo pasluftes duhet te pagohen mir e mir, se asnjeri se ka pas te tepert baben, vllain djalin ose dike tjeter, per biznes privat keni vra njerez te pafajshem, e sot jeni bo miljonera. Te gjith njerezit e drejt jan vrare, e te tjeret naper hag i keni qu, gjithqka vnon, amo sharron, dikur do dale ne shesh.
  Sot eshte Miftari edhe Bllaca, e neser do dalin tjeret, guximin duheshte ta mirte dikush, e sot dijeni se krejt te zezat do tu dalin per te gjith ato krimet qe i keni bere. Jan bo ministra e kryeministra, kan masakru e kan vra, kan bo shitje organesh njerezore, e sot e udhheqin shtetin e shesin mend se ne jemi antaret e luftes ne e fitum, Ato qe e fituan luften, ato i vrat krejt kinse tradhtare, se sot a e dini se kush te quan tradhtar?>?> Tradhtar te quan aj qe esht vet tradhtaar, e krejt i keni bo me ndihmen e dikujt tjeter, se keni shit bythen per 5 cent.
  Adem Jasharin ju zotria juaj bashk me organizaten tuaj e shitet e tradhtuat tek serbi, sepse aj ua qinte nenen u zhdukte po te ishte gjall, e sot edhe ramushin e keni qu ne hage per arsye qe ju te mbetni rahat, se edhe ramushi ska qene i kot, ama ju ja keni qitur kripen.
  Veq nji Albin kurti nqs se e ka mbeshtetjen e popullit, veq ai ka me u djeg prej ne rrenje, edhe dijeni Zotri Azem se per ataq krime qe i keni bere ju dhe SHIK-u, shumica prej jush kan me e humbur koken, se sta fal njeri gjakun dije.
  Sa per mitrovices dua te theksoj diqka, Mitrovica esht krejt shkak politike, se aty te gjith zyrtaret e lart, perfshir ministrat e kryeministrin, te gjithe atje i bejn te zezat ma te madhaja, atje bejn transportin e cigareve pa dogan, biznesin e droges edh te tjera…, te gjitha keto do te dalin ne shesh o miku im,,, Bllacat edhe Miftarat e tjere qe do te dalin kan me ja u shkurtu jeten dijeni , Zoti venon po s’harron ooo Kanibal e UDB-asha, Vrases te pa shpirt

 • DREJTESIA

  Shum mir je tu fol o Zoteri, ku ishe deri tash, po ske faj zotria juaj, tash po flet se e sheh se tu afru fundi edhe mundohesh me bo politik. Ata krimet cka jan bo pasluftes duhet te pagohen mir e mir, se asnjeri se ka pas te tepert baben, vllain djalin ose dike tjeter, per biznes privat keni vra njerez te pafajshem, e sot jeni bo miljonera. Te gjith njerezit e drejt jan vrare, e te tjeret naper hag i keni qu, gjithqka vnon, amo sharron, dikur do dale ne shesh.
  Sot eshte Miftari edhe Bllaca, e neser do dalin tjeret, guximin duheshte ta mirte dikush, e sot dijeni se krejt te zezat do tu dalin per te gjith ato krimet qe i keni bere. Jan bo ministra e kryeministra, kan masakru e kan vra, kan bo shitje organesh njerezore, e sot e udhheqin shtetin e shesin mend se ne jemi antaret e luftes ne e fitum, Ato qe e fituan luften, ato i vrat krejt kinse tradhtare, se sot a e dini se kush te quan tradhtar?>?> Tradhtar te quan aj qe esht vet tradhtaar, e krejt i keni bo me ndihmen e dikujt tjeter, se keni shit bythen per 5 cent.
  Adem Jasharin ju zotria juaj bashk me organizaten tuaj e shitet e tradhtuat tek serbi, sepse aj ua qinte nenen u zhdukte po te ishte gjall, e sot edhe ramushin e keni qu ne hage per arsye qe ju te mbetni rahat, se edhe ramushi ska qene i kot, ama ju ja keni qitur kripen.
  Veq nji Albin kurti nqs se e ka mbeshtetjen e popullit, veq ai ka me u djeg prej ne rrenje, edhe dijeni Zotri Azem se per ataq krime qe i keni bere ju dhe SHIK-u, shumica prej jush kan me e humbur koken, se sta fal njeri gjakun dije.
  Sa per mitrovices dua te theksoj diqka, Mitrovica esht krejt shkak politike, se aty te gjith zyrtaret e lart, perfshir ministrat e kryeministrin, te gjithe atje i bejn te zezat ma te madhaja, atje bejn transportin e cigareve pa dogan, biznesin e droges edh te tjera…, te gjitha keto do te dalin ne shesh o miku im,,, Bllacat edhe Miftarat e tjere qe do te dalin kan me ja u shkurtu jeten dijeni , Zoti venon po s’harron ooo Kanibal e UDB-asha, Vrases te pa shpirt

 • nexhat

  qdo gja qe thuhetasht sakt po pse sasht hap dosja qe keroj naiti te jap, pergjegjeje une se pse shumica e pjestarve apo liderve qe jan thirr ne emenr te uqk jan kan me te kalume jo te mir ne4 kohet e titos nuk i perfshij te gjith po shumica ose kan qen vet te zhytur deri ne fyt ose kan pas baballaret per ata nuk u hapen dosje sa per dosje duhet edhe vet naiti edhe pse ishte ne burg te jep disa llogari per vrasjet e shokve ne guerilese kush dha informata per ta dhe si u tradhtun ata dhe pse a mos po duket si puq [per ta marr komanden nga ta qe e nisen luften duke i bler ata po nese nuk jan bler ateher jan likujduar ne mnyra te ndryshem ose me tradhti ose me prita per tat duhet te tregoj edhe vet azem daja ndoshat esht heret te flitet ne ket koh po nje dit duhet qdo njeri te jap llogari per kto gjana

 • hajni ne mergim

  kukuukuk qka paskan shkru komentuesit po ta ftofkan me keto fjal por me ni fjal purfundimtare ma mir dheshmor se i gjall qe kaluftu e mejri ju more prapmbetur po te ishtegjall adem jashari e shum deshmor tjer si do ti quni more hej marre marre me nje fjal nje fjal toka jon i han njerzt ton he marre duhet muju ardh qfar shprehje pert gjith komentuesit merrni mesim nga sebia sa lufta i ka ba e sa i ka denu e i shajn jojojojo por te na eshte e kundert se te shtremetes ithojm e drejt te mires e keqe atdhetarit tradhtar trimit tuts te drejtit shpijun MARRE MARRE KUSH KOKA MORTER I MIR PER JU ATHU ?=????????

 • kitra

  Kerkush nuk po e poshtnon luften e UCK-se. EULEX-i e krejt po flasin per akcionet e luftetarve te UCK-se PAS LUFTES. Po shihet qe po mundoheni me ndrru kahjen e situates qe edhe ju mi mashtru pak te rinjet por sendet po shihen kjart si loti. Lufta e UCK-se nuk mund te q’shenjtohet amo as ata qe kan bo krime PAS LUFTES ne emen te luftes as ata nuk do te shkojne gjat!

 • A.B

  Te dashur vellezer kosovar, une jam i mendimit se s duhet te vjellim vrer per njeri – tjetrin Pa qen te sigurte per ate qe themi . Ne qofte se dikush ka vertet prova per Azem Sylen duhet ti drejtohet prokuroris dhe organeve perkatese te kosoves ose dhe per persona te tjer . Une jam i mendimit se po filluam qe problemet tona si komb ti zgjidhim ne fb do te thot se kemi marr fund si komb. Jam i mendimit se te gjith duhet te japim kontributin tone per kombin. Dhe po duam te bejm shtet duhet ta fillojm gjykimin nga vetja . Dhe dicka mendoj qe s duhet te shaheni sepse mendoj se armiqsohemi me njeri tjetrin dhe tregojm para te tjereve nivel te ulet kulturor . Ju faleminderit

 • A.B

  Te dashur vellezer kosovar, une jam i mendimit se s duhet te vjellim vrer per njeri – tjetrin Pa qen te sigurte per ate qe themi . Ne qofte se dikush ka vertet prova per Azem Sylen duhet ti drejtohet prokuroris dhe organeve perkatese te kosoves ose dhe per persona te tjer . Une jam i mendimit se po filluam qe problemet tona si komb ti zgjidhim ne fb do te thot se kemi marr fund . Jam i mendimit se te gjith duhet te japim kontributin tone per kombin. Dhe po duam te bejm shtet duhet ta fillojm gjykimin nga vetja . Dhe dicka mendoj qe s duhet te shaheni sepse mendoj se armiqsohemi me njeri tjetrin dhe tregojm para te tjereve nivel te ulet kulturor . Ju faleminderit

 • Libri Donkishoti

  UCK, NUK ËSHTË LAVDI E AS NJË PARTIE, E AS E PDK-s!… UCK, ËSHTË LAVDI E TROJEVE SHQIPTARE DHE POPULLIT NË PLOTNI!

 • Djaloshi_Dardanis

  Prej asaj dite qe morem lajmin se PAVARSIA e MBYKEQYRUR do marr fund deri ne kete FUNDVIT, keta KRIMINELET e SHIKUT kane dal ashiqar, bile bile shume se jo pak! Nese DREJTESIA nuk merr masa ndaj ketyre KRIMINELVE qe ia kane zen FRYMEN Kosoves, keta nga viti 2013 do e marrin Kosoven 100% ne duart e tyre te mbushura me gjake Shqipetari qe i kane vrar e i kane masakruar para dhe pas luftes. Eshte tmerr dhe per te ardhur keq se si eshte e mundur qe keta KRIMINEL ende dalin ne siperfaqe? Si eshte e mundur qe keta KRIMINEL te jen edhe ne PARLAMENTIN e Kosoves dhe marohen kinse se jane me te URTIT dhe me te PAJASHMIT? Si nuk i vjen vetem pakes TURP ketij KRYEKRIMINELIT Azem Syles me shkru se kinse nuk din asgje per KRIMET qe ka ber? Por, edhe me e turpshme me duket per ata njerez qe ia mbajn anen dhe shkruajn fjale te mira per keta KRIMINEL, ku te gjithe, ama te gjithe e dim se jane KRIMINEL dhe kane Vrar njezer SHQIPETAR pa pik te fajit! Persh. nga Zürich

 • UJKU

  A VAKT O VAKT ,KAN THAN TE VJETRIT NUK SHKON KUNGULLI GJITHMON MBI UJ TASH I ERDHI RADHA EDHE NJERZVE TLIG MU PERGJEGJ PARA DREJTSIS,jam krenar qe jam shqiptar,i paster,edhe qi skam mujt mekutribue ma shum per kosoven.

 • adili-engjulli

  tung.me vjen mir tani qe u zbulua mafia nkosov,lavdi uqk,e falemenderit usa

 • gollakulle

  Drejtesi; TI ORE QE PO THIRRESH NE EMER TE DREJTESIS .Nuk tok je i drejt more M…Se tok je nji LLapjan i flliqet qe shan ne facebook ,ti nuke pe dijshe ja s´po don me dit Se kush ka qen Mustaf Hoxha ai me 8 Nenetor e pat cue Selim ajetin me ceten e tij e pat clirue Podujeven me 19 nentor Prishtinen e Ferizajn ,dhe pas lufte zgjidhet kryetar i Komunes se Orllanit ,dhe disa Cetnik serrb te Orllanit si Bozhidar Bozhoviqi dhe Vukoje Radoviq te ndihmuar nga disa Shqip foles i kurdisin atentate per ta likuidue ca e ca her,dhe kur crasformohet Komuna e Orllanit 1965 ai Konkuron per kryetar te Podujeves duke menduar se ka autoritet ,dhe kur behen zgjedhjet LLapjant e Zgjedhin Ramush Rmen nji mesue ,e Mustaf Hoxha ishte me profesion edhe Hogj edhe Kolonel i luftes ,e ti po thue ska pas shkoll .Ather sa shkoll ka pas Ali shukrija Xhavt Nimani ;Fadil Hogja po casi jeni ju LLapjant dhe gjith Shqiptaret e Kososves shum shpejt i harrojn vlerat ,dhe Meritat e Herojve te gjall ,A e dini ju se ka edhe heroi te gjall ,por na i kendojm vetem ata te vdekurit te shqiptaret esht nji Thenje esht cka esht me tu knue kenga per s´gjalli se kur te deksh ti se ndien.Ti ore qe e fyen dikan me fjalen Lop a je ti ma lop se ai qe i ke than .A e din ti qe Zahir Pajaziti i Gollakut erdh ne Podujev dhe ja u hoq Cipiripin e Nikoliqin e ja nist ju llapjant me dal si Bubrrecat te lir a e dini ju se Zahir me Adem Jasharin me shok e formuan UCK- qe sot po e shani po i shani shoket e Zahirit dhe Ademit ata te Gjallet sipas jush veq ata qe jan vra paskan qen trima dhe e paskan pas pernime se keta te gjallt te gjithe tok jan kan kriminela pse flisni keshtu o popull ne se dini dicka per sesilin tani kemi gjykata dhe urdheroni qitni deshmit dhe Gjykata jan tonat esht edhe Euleksi dhe ne se dikush ka ba krime le te pergjigjet e jo me i sha te gjith luftetaret cak shkoni aq larg sa qe kerkoni kinse me dit kush e shiti Zahir Pajazitn dhe Adem Jasharin o mjerana jan botue shum libra per luften per UcK -ne po ju nuke i keni lexue se keni nji urrejtje te madhe ndaj UCK-se dhe trimave qe ben Luften si Hashi Thaqi me shok qe ju po e queni Band ,Qet Bandit e priti Bota ne Rambuje me dhan nji nenshkrim e ai nuke dha derisa erdhi Marveshteja e Kumanoves ku u vendos qe forcat serrbe te terhiqen nga Kososva ,E tash mbasi jeni clirue shani e akuzoni baze e pa baz Clirimtaret,kfjellonu ore popull mos u bani kanibalista me hanger njeri tjetrin mir pat Than Papovici Shqiptaret jan Kanibalista dhe po dalin fjalt e tij

 • adili-engjulli

  ju lutem qi ka mundesi me hek ,te nderuarin qe i ka perzi edhe krahinat kanget me politik

 • gollaku

  Ore ti i praqitur “Drejtesia” si dket tok je i ri e s´po e njofshe Azem Sylen si i thua njeriut pa e njohur dhe dit mire kush esht ,dhe veprimtarin A e din ti o Fakir qe Azem Syla esht njeri ndr Themeluesit e par te UCK-s dhe Komandanti ,shefi i par i shtabit te saj.Dhe ju merrni te drejt ti thueni s´ka te3 drejt Azem Syla me fol ne Emer te UCK-s A e ke pa bllacen cfar Krimineli thet e nala kombajn ne ar dhe shkova e vrava Ibush Kllokoqin thuejse ai ska qen njeri po nji lepur,Ai nuke tha qe jam kan me Azem Sylen po me Kombaj,dhe tash mundohet me ja mvesh tjeterkuj ai kriminel,po kadalni mos u ngutni se Drejtesia vanon po vjen dikur.

 • malisheva

  o more AZEM SYLA TRADHTAR POPULLI KA NIS ME TE DAL HIJA E ZEZ O I POSHTER E ME KAN USHTAR I HAJRIT TI NUK ISHE I GJALL PO KE IK ANASH E NUK JE TI QYSH PO SHKRUN ME GOJ PO TASH SHOFIME DALIN TE GJITHA TI JE KUNDER KOSOVES TRADHTAR I POSHTER E TA Q..M,,,,,

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com