Hyrje » Lajmet » Kosova »

Shiko videon shokuese ,86 vjecari i sëmurë kthehet nga Suedia

 

Sipas nje videoje te transmetuar ne STV(televizionin suedez)shihet kjart nje jo humanitet i shtetit te proklamuar shumë në botë që respekton te gjitha konventat nderkombëtare.Një kosovar i moshuar 86 vjecar që ka të gjithë familjen në Suedi,askend në Kosovë  dhe që ka shumë probleme shëndetësore ,gati pa vetëdije do të kthehet s*shpejti në Kosovë.Kjo storie  ka prekur rëndë edhe shumë bashkardhetar që jetojnë në Suedi.

Burimi spjegon se babai i ti Nimoni ka problem me zemrën, dhe është pa vetëdije shumicën e kohës, madje duke mos njohur shpesh 6 fëmijtë e tij.Vllezërit ju kan vra në luftë ,ne jemi kho ,ky nuk ka askend ne Kosovë .

“Është e tmerrshme që nuk mund të përkujdesem për babain. Ne të gjithë jemi qytetarë suedezë. Fëmijtë e mi kanë lindur këtu, dhe do të rriten këtu. Nuk e kuptoj pse babait tim nuk i lejohet qëndrimi”, ka thënë Burimi.

Nimoni kishte ardhur për vizitë tek fëmijtë në Suedi në gjendje të mirë, pasi e kishte tejkaluar një sulm në zemër. Por, më vonë atij i ishte vështirësuar gjendja shëndetësore dhe nuk është kthyer më.

Mjeket që e kishin pacient Nimanin nuk preferojnë udhëtim me aeroplan sepse mund te vdes gjatë udhëtimit

Michael Ribbenvik,shefi i departamenitit për drejtësi thot se

“Ligji duhet respektuar. Parlamenti ka vendosur në vitin 1997 që të ashpërsojë legjislacionin për prindërit në moshë që duan të vijnë të jetojnë me fëmijtë e tyre në Suedi. Ne duhet ta respektojmë ligjin”

Për djalin më të vogël te Nimanit ,Burimin “Kjo është e pa besueshme ,si mund te kthehet ne vendlindje njeriu që nuk mund  të përkujdeset  për veten dhe ska askend atje.Ne jemi nje pejsë e Suedisë ,ne kemi jetuar kaq gjatë në Suedi dhe do te jetojmë edhe ne te ardhmnen në Suedi.Kemi nenshtetësin suedeze dhe ne do te mbesim kha tan jeten.E niej vehten shumë fajtor ne kete qështje” tha Burimi 20 vjecar.

 

 
 • Qamil

  Suedija paska shkel te drejtat njerzore dhe duhet patjeter paditur ne gjykaten ma te lart .
  Nese nji femije ka nenshtetsin e atij shteti qe jeton ateher ne qofse don aj femij me marr prindin me jetu se ku jeton eshte e drejt e tij te vendos se ku don te jeton kshtu qe kjo eshte shum ofenduse per te gjith te huajt qe jetojn ne at shtet ku respektohet ligji vetem nese shtetit i konvenon, mos te tham me shum ktu eshte ne pytje racizmi perbrenda shtetit suedez .
  tung nga londra

 • Vali

  Për ata që jetojnë në Suedi nuk është kjo video aq shokuese pasi që këso raste ka patur edhe përpara e do të kenë edhe më tej…Sa munda me kuptue te tëren ketu ka patur lëshime procedurale gjë që suedezët nuk ja falin askuj… Plaku ka ardhë ketu si musafir e mandej kan kërkue bashkim familjar.. është dasht me ditë ky djali që nuk ka shanca në ket mënyrë të ja arijë qëllimit…është dashtë që para se të shkoj plaku në Suedi të bëhet kërkesa për bashkim familjar e besoj se deri tani kishte me qen ne rregull …

 • atdhe

  qudi ne dor te zotit se vahlli tregim prekes -pa coment usa

 • qanka

  nuk osht vetem suedia qe i shkel drejtat e njeriut po osht edhe finlanda qe bon shkelje shum te mdhaja une jetoj ne finland dhe vertet kta finalndeset jon shum te poshter fare nuk i dojn shqiptaret dhe bojn shkelje te drejtave te njeriut po nuk jon vetem finlanda dhe suedia po gjitha shtetet skandinave para botes dalin rrejn qe i rrespektojn drejtat e njeriut a ne fakt ishkelin nga finlanda njerz te smut kan kthy kjo osht turp ne kto shtete skandinave ka shum racista dhe kjo osht arsyja pse shum shqiptarve nuk ju japin qendrim edhe qe emeritojn kan deshmia te gjalla ktu ne skandinavi gjithqka ndodh more shqiptar njerzt mendojn qe osht mir amo osht e kunderta

 • INVALIDI:UCK

  zotri qamili kto ligje si ka shkel suedija po ka shkel bajram rexhepi qe ka jep nenshkrim mi kthy xhith ata qe jan ilegal ne suedi e jan azyl kerkus po ja qifsha familen bajram rexhepit se ka me hanger plumb mbi kok nese i vjen reni edhe dita se kshtu e meriton ai se ai ka be kete ska faj suedezet

 • Toleruasja

  Une jam ne Suedi,ju lutem ktu shkelen te drejta e njeriut ashiqare,dhe une njihere ju thash pse i shkelni drejtat e njeriut,me tha:Ti shkeli dhe ti ske qka me ba kshtu me ka than nje punonjes ne emigracijon.Ktu ne Suedi te gjithe azilantat jan me hapa te spikiatris te gjithe i kan ba per spital te psikiatris se ktu pat ba psikopat nuk te dhan status.O NJERZ DEGJONI NE SUEDI BAHET EKSPERIMENTE ME AZILANTA PLOT SPITALET I KAN MUSH JAN KA JU THAN NEKCIJONE PER MI BA BUDALL,DUHET TE INETRRVENOJ BOTA SA ME SHPEJT QE ESHTE E MUNDUR NE SUEDI JU LUTEM INTRRVENONI SEPSE NJERZIMI KTU ESHTE SI SLLAV NUK KA DREJT ASGJE PERVEQ SPITALIN E PSIKIATRIS JU LUTEM EDHE NJIHERE TE BEHET NDONJI SHKRIM RRETH KTYRE PROBLEMEVE SA SESHTE BERE VON,NESE DONI ME KONTAKTONI MUA PERMES ADRES HOTMAILIT DHE JU TREGOJ TE GJITHA ,DHE TE GJITHA ME FAKTE JO VETEM FJALE.

  • Vakti

   Tolerusaja,Jo po Tolerantja.Përshendetje per ty e nderuar.Edhe une jam banor i ksaj treve skandinave qe 20 vite dhe punoj ne sigurim civil.Por kët prevoj tane une spo muj me kuptua.Ktu ka paregullsi veq te ati niveli sa ti i shpreh.Kta i kan do ligje qe edhe vet suedezet si pëlqejn ama i kan edhe ketu per me ndrrue nje ligj i duhen 6-8 vjet koh.Kurse per azilkerkuasit asht ligji i posaqem qe zbatohet ne depertamentin per te huj,Aty asht shum mir e shkrume sa qka e si.Por sa i perket fakteve te psikiatris ato jon si mas nevojave te njerzve.Ka shum raste kur policija kan desht te nderhyjn ne raste te tilla por ja qe skan mandat te plot qeveritar dhe ju kan ndalua nje akcijon i till.Tani asht ma se e vertet se ka shum bashkatdhetar qe e kan krijua lejeqendrimin mbas diagnozez psiqike e tash jetojn ne kushte normale dhe jan te integrar ne shoqeri.Per kit agjën me vjen shum keq se ka leshime ne kto situata.Por djali duhet te bëj nje kerkes te re por mos te jet ajo bashkim familjar por ne te jet kerkes ne shkaqe humanitare.E tani gjat shqyrtimit te landes ajo merr kahje tjeter se asht ligji i rregullum edhe per kit qeshtje.Por edhe një gjë me nje marveshje qe asht shkruar mes ministrive kjo jav mundeson qeveris per tu huaj qe te kthej kosovaret edhe pse sjan plotsua apo sjan premtua kushtet per jetes.Me rrespekt per plakin dhe familjen e ti ishalla i jep jehon kjo video klip punojsve te qeveris per te huaj dhe e nderrojn mendjen.Pershëndetje Vakti..!!

  • Bunjamin Stockholm

   Me shkruani msn dua te di me shum reth suedis flm

 • riki

  Shume keq,por qka ti bejsh,fjala e vjeter thote,Guri peshone vetem ne vend te vetin.

 • besi

  o kta suedezt e pergjithesi europiant skishin as nan as bab kta e kishin ligjin tu dek me kan kta poe zbatojshin ligjin besoj qe shumica e din qe suedia pej vitit 1992 deri ne vitin 1997 i ka kthy ne kosove 35 mi familje ne konen ma te keqe madje disa ika debu per me maqedoni qe ne kosove jon kan te perndjekur politikisht sika marr parasysh hiq dikun 7 nga ato familje sot e asaj dite jon te vrar gjat luftes ne kosove cila osht pergjegjesia e ministris per emigracion te sudis qe sot ata njerz nuk jan ata ne momentin qe kan deklaru qe jon te ndjekur e te perzekutuar kur jan lajmru azil shkresat ekzistojn shefi i emigracionit ne intervisten e milaim zekes ne suedi u pergjigj qe ata persona kan jetu edhe 1 vjet masi jon kthy ne kosove po skan pas fat me jetu ma gjat po fati i tynev ka qen ne dor te shtetit suedez … ne shqiptaret kemi mbet pak mbrapa se duhet ndjekur penalisht shtetin duhet kerkuar pergjegjesi se dosjet e deklaratav te azilit kan ekzistu qe ata jon te ndjekur nga pushteti serb jon debu ne menyr te dhunshme edhe ne kosov jon vrar pergjegjesia direkte bjen mbi shtetin suedez per ket ekzistojn konventat nderkomtare po ne shiptaret e lajm ne meshiren e zotit le se u ba kjo pun ma e po na perseritet shpesh kun osht i vetmi rast ky qe po e shihni ka edhe shum e shum raste tjera

 • Grepi

  hmmm me vjen keq per kit plakun qe ne ket mosh nuk i jepet munsija te jet pran djemve te vet po shteti suedez nuk i vyn pleqt as une se mu smun mem asimilu por shteti suedes punon ne drejtim vetem per fimijet ton se ata i asimilin kollaj sa e sa familje jan qe jav kan marrr fmijet socijali pa kurfar drejte nuk munet mi kqyr ni suedez fmin e mi ma shum se une po ja qe kshtu osht sepse shum familje ka qe nuk i kan femin e vet edhe kan hesht nuk e din as ku i kan as mi kontaktu skan drejt shtet mat poshter se suedija ska kerkun kto jan krejt rrena qe thojn shtetet skandinave kan demokraci e jan shtete te mira edhe njeher me vjen keq per plakun edhe per djelt e tina qe shteti suedez nuk i ndihmon

 • Albison

  Po Suedia edhe ne kohé lufte i ka kthy shqiptart ne Beograd dhe ma von vet gazetart suedez ekan zbulu se jan masakrru disa njerz nga ata qe i kan kthy,paitohna me z Qamil po kush me padit skem shtet na se u duft per qat rast moti me ba padi po kush me ba kerkojm njohje nga shtetet tjera a faktikisht na nuk sillum si shtet ekem pasqyre Serbin se me pas ba na qa ka ba serbét kumedit qysh na kishin traitu po serbin e shperblejn pikrisht qe nuk vepron si Kosova konstruktiv mashtum se qe duhet.

 • Haxherja

  A jan normal keta njerz si ju duket nje usedesi tja merr prindin e semur dikush dhe tja qon ne vend te pa sigurt dhe qe ska perkujdesje nga askush turp per shtetin suedes turp .,.,..,

 • Refiku

  ai që i din këto procedura mund ta kupton se për se është bërë kjo “shkelje” e të drejtes së qëndrimit në Suedi

 • xheki

  suedia i ka shkel gjithmon te drejtat e njeriut qe 20 vite jetoj ne suedi kta nuk kan ndjena njerzore kta kan njenja shazore kta jan nisoj si regjimi i milloshe viqit diktaturanit ma te madh qe ka qen ne ballkan

 • hyrija

  suedest nuk kan ndjenja edhe per kta nuk esht qudi te bojn ksi marrija kur esht pytja se si ish ndie nji suedes sikur tja kishin arrestue prindin mas miri ish kan meu pergjegj se dikun 95per100- te suedesve nuk din kon e kan prind.

  • Vakti

   hyrija.Përshendetje per ju e nderuar.Një gjë spo pajtohem me ty ka i ke marr keto te dhëna ti qe suedezet 95/ se din se kone kan prind.Po ketu ne kit shtet ka ligj qe e mbron gjdo njeri a sidomos qeshtjen familjare.Por mos tja futim kot e te komentojm gjana te pa verteta.Kto gjëra ndodhin e mos te ikum prej teme se tani po merr kahje tjeter i gjith artikuli i lartpërmendur.Pytja ime per ty enderuar a jetoni ne suedi ju vet.Me rrespekt Vakti,,!!

 • hyrija

  une ju lisha lut te gjith shqiptarve ka do qe ata jetojn te punojm se bashku edhe ti ndihmojm njeni tjetrit edhe te mobilizohem edhe njihere e pergjithmon na pastrojm krejt kosoven prej kriminelve serb e ta bojm shqiprin e madhe pse jo edhe ata deri te molla e kuqe veq kshtu mujna me pas nji shtet te mir e pa probleme edhe jetojm te gjith aty ku kemi lind edhe vdesim ,,,,, e ti lajm kto vendet e mallkuara se ktu ska jet se plotsish une pajtona me shum qe kan shkrue se me te vertet jan mbushur spitalet me njerz ton se pak meu ba nervoz meniher thojn ti ki nevoj per psikiatri a ne te kundrten kta vet jan psikopatat ma te mdhaj,,,

 • Ashkalija

  Me vjen shume keq per kete plakin,por dhe une jam ne Suedi ne kete gjendje me fmailje 6 antarshe.Por sikur te kisha mundesi dote veprojsha sikur BREVIKU NE NORVEGJI NE EMIGRACIJON TE SUEDIS DHE TE BAJRAN REGJEPI.DHE NJE BES PO JAV DHA QE I GJALL NUK DOTE KTHEHEM NE KOSOVE DERI SA TA KUPTON UEROPA SE QKA HEQIM NE MINORITETET NE KOSOVE NESE KTHEHEM JO VEQ NE QE JEM MINORITET POR EDHE SHQIPTARET KAN KTO VESHTERSI E UNE PO JU THEM PA E BA NJE GJA QE DOTE MERR JEHON KREJT BOTA NUK DOTA LE SEPSE EDHE ASHTU JETA MU ESHTE MERZIT QE 3 VITE JAM RRUGEVE TE SHTETEVE SKANDINAVE ASKUJT NUK I BJEN NDERMEND QKA HEQIN FEMIT E MIJ E UNE PER FEMIT E MIJ DOTE REZISTOJ DHE DOTE BEJ VEPRA QE SI KAM DASHT DHE AS SI DUA POR ZORE TE SHTIN GJITHKUN MORE VLLEZER E UNE THEM NJE DITE DOTE SHIFET DOTE JEMI DESHMITAR TE ENJE DRAME ASHTU SI NE NORVEGJI KTE DOTA BEJ SE SMUNDEM MA.

 • toli_swe

  Pershendetje per te gjithe ju komentus e komentuse nese e keni lexuar me vemendje komentin e Vaktit jau shpjegoi shume mire un jetoj jo shum gjat qe dy vite jam ne suedi edhe prindit tim i ka taku statusi i leje qendrimit ktu vetem e kam marr nje dokument ne kosov qe nuk ka kush me ma kqyr prindin dhe e ka fitu lejeqendrimin po mbase edhe kta djemt paskan jetu gjat ktu e nuk dihet jan ber edhe kta suedez e nuk e doin plakun po vja halli per plakun e shkret po ligji eshte ligj per qe nuk na ka qefi neve eshte krejt diqka tjeter ja kalofshit shum mire e zoti ja qelt rrugt kti plaku e nese ju ka ba e pa drejt zoti e vraft ate qe ja ka ber tung .

 • KIKI

  Ky RAST PO NA BRENGOS TE GJITHVE ESHT TMERR KTO SENDE QE PO NDODHIN PO EDHE SOD NEPER MESTV PROGRAMI TV PROGRAMIT TE KOSOVES RTK ME KA BEFASUE AJ USHTAR I UCK GJAT ATI EMISION QE RREFEJ PER JETEN E VET NE SUEDI AJ KIKSHTE ARDH MEU SHERUE E NE TE KUNDERTEN KTA SUEDEST E KISHIN PARALIZUE NJERIN EDHE E KISHIN KTHYE ME DHUN NE KOSOV .MAS PARI FMIN EDHE GRUEN E MAS DISA DITVE EDHE ATA VET PUS PARA SE ME KTHYE KAN BA EKSPERIMENTE ME TO EKAN BURGOS EDHE TE LIDHUR NE AJROPLAN E KAN KTHYE ASHTU AJ VET RREFEJ KJO ESHT DHUN FIZIKE DHUN PSIQIKE NUK E DI PSE NE POJ BYLLIM SYT PO BAHEM TE VERBET EDHE PO BAHEM TE SHURDHET NE KSI RASTE TE TILLA QE PO NDOLLIN ME NEVE. ME NJERZIT E TAN NE SUEDI

  • baba_swe

   hej Kiki pershendetje,a ban mem tregu ku me kqyr qit video per qit ushtar,flm per pershendettje nga swe klm……….

 • dini

  Në Suedi eshte nje “ilaq” shume efikas!!! Duhet me i alarmue mjetet e informimit dhe kryhet puna.Kjo ka funksionu gjithmonë dhe ata qe e kane provue i kanë marr letrat!

 • ardian

  E po askush me dhune nuk po ju man atje,sepse tani Kosoven e kemi te liré,keshtu qe mund te vini dhe ti punoni tokat.
  Tokat tona pjellore jané ber jopjellore,sepse nuk punohen.
  Une mirrna me bujsi dhe marré toka me qere dhe pa qere-falas,keshtu qe brenda nje sezoni i marré 15.ooo euro ne vit.Jame ne shtepin time lluksoze,ngreni ushqim natyral dhe bejé nje jeté normale.Kurse ju te shkretit,qaromana jeni mbetur dhe jeni vetem duke u qaré,duke munduar qe te ua hidhni fajin te tjerve(shteteve skadinave,qeveritarve tané).A faji,pikrishte qendron né pa aftésin e juaj,né dembelizmin e juaj.Jeni mesuaré te jetoni ne kuriz te baballarve tuaj,e tani normal qe nuk keni byth,koqe te punoni me shpatullat e juaja,keshtu po pervoni te shkoni rruges ma te lehté,duke u ber te semut pa nevojé,duke u lajmruar neper ato shtete si “azilanta”,pederasa,aragji,te perdjekur ne thojza etj.Kané faje familjaret qe nuk iu leçitin nga familja dhe nga fisi…!!!???
  Hapeni syte dhe merreni nje vendim te guximshem ne jeten tuajé,kthejuni jetes normale dhe punes,sepse puna njeriun e ka beré njeri,pérndryshe njeriu pa puné kishte me qené ende primitivé,bash si ne kohén e gurit dhe te shpellave.
  Mirémbetshit dhe Zoti ju ndihemofté dhe ua hapté syté.

  • Vakti

   ardian; Përshendetje i nderuar.Per komentin tënd me ke shti ne mendime aferim të qoft nese e ban nje jet te till.Puna fizike per mua ka mbarue qysh qe shum vite kur njeriu ka mundesi te fitoj edhe ne mnyra te ndryshme.Sa per pun fshati apo siq e qujm ne shqiptaret( Pun shati e tërnakopi)shumm flm.Ti po i fitojshe 15.000 me pun fizike por ka mundesi me i fitua edhe ma shum kur ke shkoll apo zanat qe e han pazari ne ditet e sodit dhe te jetosh nje jet luksoze.Mendo edhe nje gjë te gjith smundem me u ba puntor krahu apo aragji siq e ke quajt edhe ti vet.Të pershendes dhe te uroj suksese.Me rrespekt Vakti..!!

 • starbuck

  qeky ardiani shum mir e kish ,krejt komentet i lexova krejt kunder suedis e ton tu jetu ne suedi e finland e danimark po mbasi kokan qasi te poshter qka po jetoni atje more femit me ju rit nji vend te poshter shum keq kthehuni vendlindje qysh po jetojm 2 milion njerz jetoni edhe ju nuk desni unit ok

 • XxX..XxX

  ooooo zot nuk po muj me e besuu se po doin me e kthy dajen tem gjyshin tem gjethqka e komm oo bre zot shpresoi qe te ket permirsimm e mos te ndodh ndonje gje me e rend.

 • samia

  Edhe un jetoj en suedi pe shoh te pa arsyshme pse shum njerz qe jeotjn en suedi flasin kundra suedis jo more vlla problemet e jetes nuk i zgjedh suedia mu personlisht um kan ndihmu edhe nuk jav harroj kurr e jo veq mu po shum njerzve nga perendimi e kena majt kosoven nene gjall me para t socialit t suedis e ky plaku pom vjen keq prej tina amu ni djal mun mu kthy en kosov me prind e vet se jav ka borq aj e jo shteti suedez po a ja kana ati mu kthy aty smuj me dit se plaku i paska bo do vjet e ishalla allahu e drejton en ni udh se pom dhimbset boll po jeta osht ksi soji tung ju pershendes ndihoj tuajit qe tju ndihmon i huaji.

 • ardian

  E,pérshendetjet e mija pér te gjithé,ne veçanti pér Komentusit: Vakti,Starbuck dhe Samia.
  Fml qe u treguat realista ,dhe qe gjykuat me nje mendje te shendosh.Disa pérsona askund nuk munden te zejn vend dhe te bejn njé jeté normale,dhe kjo éshté pér té ardhur keq…
  Nejse 100 njerezé 100 çudira !!!
  Mirémbetshit kudo qe jeni.

 • daja

  invalid i uqk mos fol pa lidhje ti se sje kaedin hiq qka je ka thue ti more qfar bajram regjepi qka ka lidhje bajram regjepi me ket njeriu te vjeter kur ky agja i smut ika djemt ne suedi me nenshtetsi suedeze dhe punojn atje djemt etij edhe jakan pague babes sigurimin e mjekut ka te drejt te rrin sa te don kur ika djemt ne suedi ne zvicer asht ashtu po suedia asht e poshter vet shteti se nuk ka te drejt ti kthen njerzit kur ikan edhe djemt aty ska ligj ne bot qe mundet mei kthye por suedia epaska ket gabim i madh asht nese e kthen mosi nuk idin ligjet mos fol tung klm

 • Julia_swe

  Pershendetje per te gjith,se di qfar komentesh kini ba o shqiptar,Suedija asht shtet demokratik,qka e respekton ligjin,ktu ska ven per njerzit keq ,per njeri si rren etj…kta se dojn rrenen e tradhtin um vjen keq….

 • suedia

  ARDIANIN te urojm gjethmon te punosh me ternakop e shati,se ti sa te lexova sje per tjeter qka,erri qasajd neper ara knaqu ne fusha elivadhe,me gja te gjalla,se ne ka ne suedi imarum qato pare per tre muj pa punue,erri mos ulivdo

 • samia

  Jo krejt pa pun si merr o suedia se dohet kajher me shku me bo naj praktik amu ati ardianit shnet ju boft se e paska gjet veten en kosov e guri ossht i rend en vend t vet e ti me gjith mu rrina en suedi e dalum si ky tipi poma kthejn baben e ardianit nuk ja kthen baben kerkush se e ka terrnakopin e vet po e verteta vret po prap mbetet e vertet .

 • samia

  Jo krejt pa pun si merr o suedia se dohet kajher me shku me bo naj praktik amu ati ardianit shnet ju boft se e paska gjet veten en kosov e guri ossht i rend en vend t vet e ti me gjith mu rrina en suedi e dalum si ky tipi poma kthejn baben e ardianit nuk ja kthen baben kerkush se e ka terrnakopin e vet po e verteta vret po prap mbetet e vertet .tung….

 • starbuck

  suedia ; po de po per qata rini ju atje se ju mban shteti se jeni dembela spunoni, e mu kthy ne kosov duheni me qu bothen me punu haver e keshtu qe mos shkruj commente palidhje mi ofendu gjindjen ok

 • ali -fin- -turku

  pershendetje une sapo e lexova ketu ngjarje qe paska ndordh ne suedi po nuk po kuptoj pse e boni ket sen tragjike shtetet e skandinavis nuk jon te kurroptum si kosova e ky djali koa mundu po u dasht ndryshe me marr baben si pshe bashkim familjar po nejse ma e qet e per ne finland sid kush po thot keq veq me te vertet nuk jon racisat e kundrta osht me ata e thot qeky qanka se ketu se ketu sigurishtqe i ki te gjitha drejtat po tash me nis kush vjen edhe me marr letra skom ni kerkund bot ee sa i perket shqiptareve qka kan ba shqiptart teper na dojn

 • Vakti

  Përshendetje Për te gjith. Qysh dje dhe sod shtypi Suedez ka hskrue per një rast te till si te plakut.Nje krua 91 vjeqare nga Ukraina masi qe kan marr bendim me kthye e kan anolua depertimin e saj.Edhe ajo ish e smur.Por fmija i fmis i ka dal ne ndihm e ka sensibilizua qeshtjen e saj deri ne gjygj te evropes dhe ja ka dal Ajo sod ka pas me u kthye nga institucijonet Suedeze por ja qe ne oret e masdites e kan pezullau vendimin.U ky quni duhet me nderrmarr naj hap ma shum se nuk lehet fati i plakut ne kit menyr.Me rrespekt per Familjen Gashi.Vakti..!!

 • kiki

  per ket ushtarin qe po kerkon me dit ku mundesh me shikue e ka transmetue tv rtk para disa jave esht shum e dhimshme qa aj ka prijetue ktu une e kam shikue neper mes tv rasisht e kam pa ket emisjon trishtus aj njeri kish ardh meu sherue ktu e kta e kishin kthye e kishin paralizue njerin kjo esht tragjedi kjo nuk lejohet as nuk durohet po na qe jetojm ktu edhe une jam i linder ktu e di une kush jan kta une komeu mundue me fol me rtk e transmetue edhe njihere ket emisjon flm per mir kuptim

 • baba_swe

  flm Kini,redaksi e nderuar ju kisha lut me qit kit video per kit ushtar si paska qen swe,me respekt nga swe…..

 • Bashkim Jashari

  A ku mundësi të ma dërgoni e-maijlin e juaj ku mund ta dërgoj një raportim për një aktivitet kulturorë.

  Më nderime.

  Stafi:shrkuani ne kosovalbaner@hotmail.com

 • fatmir miftari

  Racizmi egziston prej kohe që jetoj un në kët shtet. Strukturat shtetërore organizimin mjaft të mir e kan po ashtu edhe tjerat vende evropiane.. Kët besoja vetëm atij që asht ra prej dardhe masë miri e shpjegon.

 • faruk heta

  ju lutem jem qe 8 vite ne suedi dhe le qendrim nuk kemi po dojn me na kthy mbas 8 vite jemi me nje hall shum te madh nuk di se shka te bejm ne suedi hajnat i marrin letrat shum shpejt dhe ata qe rrin drejt kurr letra smarrin

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com