Hyrje » Lajmet » Kosova »

Krime lufte:Koliqi e dëgjoi Rexhepin,të cilin e kishte rrahur deri në alivanosje

 

Në gjykatën e Qarkut në Prishtinë është mbajtur një seancë e jashtëzakonshme kundër të akuzuarit për krime të luftës Zoran Koliq i akuzuar për krimet që ka bërë gjatë vitit 1999 në burgun e Lipjanit.

Koliq akuzohet për vrasjen e Gani Morinës dhe keqtarjtime të personave te burgosur të tjerë. Këta të fundit janë viktima të torturës e rrahjes në këtë burg ndërsa Gani Morina viktimë e vrasjes që rezultoi pas toruratve dhe keqtrajtimeve fizike që I janë bërë atij.

Në seancën e sotme të paralajmëruar si e jashtëzakonshme meqë I dëmtuari njëherit edhe dëshmitarë Jukup Rexhepi kishte ardhur nga Gjermania në Kosovë dhe ka patur mundësi ta jepte dëshmin e tij e cila do ti shërbente gjykatës përkonfirmin edhetë nje pjese të akuzës e cila akoma nuk është konfirmuar. Ky dëshmitarë gjykatës i ka rrëfyer se si ishte keqtrajtuar nga Koliqi i cili ishte garian i burgut.

Jakup Rexhepi sot i ka bërë medije gjykatës se si pas bombardimit të burgut të Lipjanit, të burgosurit i kishi transferuar me një autobus për në burgun e Lipjanit.Ai ka thën se ka qenë i ulur pranë tani të ndjerit Gani Morinës. Dëshmitari njëherit i dëmtuari Rexhepi ka bërë medije se me të arritur në Lipjan, konkretisht në burg nga autobusi të burgosurit ishin bëë rreshtë për të zbritur nga autobusi.

I pari qëkishte dal nga autobusi sipas Rexhepit ka qenë Gani Morina. Autobusin me të burgosurit nga Dubrava dëshmitari ka thënë se e kanë pritur gardianët dhe paramilitarët ser btë rreshtuar. Ndonëse I pari që kishte zbritur nga autobusi ishte Gani Morina ndërsa ky dëshmitarë kishte zbritur më vonë e kishte parë tani të ndjerin kur i pari që e kishte goditur me cka e kishte vënë në alivanosje Morinën kishte qenë tani i akuzuari Zoran Koliq. Ky i fundit me disa persona të tjerë pasi që e kishin rrahur Morinën ky i fundit ishte alivanosur.

Ky dëshmitarë kishte parë me sytë e tij kur pas goditjes në bark që kishte pësuar Morina i kishte pëlcitur gjaku nga goja dhe hunda. Pas rrahjes që i ishte bërë Morinës dëshmitari tha se e kanë vendosur në një qoshe për të vazhduar më pas me të burgosurit e tjerë. Ai gjithashtu ka thënë se kur atij i kishte ardhur koha që të zbriste nga autobusi e ka goditur Zoran Koliqi në qafë me c’rast përpak qaste e kishte humbur vetëdijen.Pasi që ishte ngritur në këmbë sërish mbi supet e tija kishte pasuar dhuna fizike nga Koliqi dhe disa persona të tjerë që më së paku kanë mundur të kenë qenë dy persona. “ Pasi më ka goditur në qafë më humbi vetëdija. Jam ngritur sërish në këmbë dhe sërish jam rrahur por nuk di ta shpjegoj tani. E di se një person tjetër më ka goditur me grushta, një tjetër me tyt të automatikut. Përvec goditjes së parë Koliqi më ka rrahur edhe disa herë të tjera me shkop dore. Pasi që alivanoseshim gjithësesi është dashur ta mbledhim trupin dhe të ngritemi në këmbë meqë sikur mos të ngirheshe në këmbë ishte shumë më keq. Lëndime kam pësuar.

Fillimishtë trupin e kam pasur mengjyrë të zezë dhë në tërësi të ajur ndërsa dhembje kamfilluar që të kem pas pak ditësh. Si pasoj e dhembjes rrahjes dhe torturave unë edhe tani jam me terapi “ ka tënë dëshmitari Rexhepi në pyetjet e prokurorit Suad Kuraja, njëherit edhe i dëmtuar. Ai mëpas është pyetur edhe rreth pavionit në cilin ka qenë ai e në cilin viktimat e tjera i cili tha se të lënduarit I patën vendosur në sallën e sporteve të burgut. Ai tha se tek shefi i Koliqit nuk ka bërë ankesë se është rrahur mizorishtë sepse sikur ta kishte bërë këtë gjë ai do të maltretohej deri tek zyra e tij e edhe gjatë kthimit të tij deri në dhomë. Madje ky dëshmitarë kathënë se edhe kur janë rrahur është dashur që të shkruajnë deklaratën në të cilën është dashur të thonin tektualishtë “ Më ka rrahur gardiani sepse kam bërë faj” është shprehur Rexhepi.

Atij i është kërkuar nga prokurori nëse e njef Koliqin e më pas iu ofruan foto në tri forma. Rexhepi është ngritur në këmbë dhe ka bërë me gishtë në drejtim të Koliqit duke e shikuar atë në dritë të syrit e që edhe I akuzuari nuk j andante sytë.Rexhepi e identifikoi dëshmitarin edhe me pamjen e tij të atëhershm e pasi që e përshkruajti moshën dhe pamjen e tij. Edhe në mesin e shtatë fotove ku shihej Koliq se si është dukur asaj kohe foto këto që mbanin numra të ndryshëm dëshmitari gjegjësishtë i dëmtuari arriti ta identifikonte.Ai më pas dha sqarime se përse nuk e kishte denoncuar rastin në polici që nga atëherë por e kishte bërë këtë në vitin 2009 duke thënë “ Nga Kosova kam dal në vitin 2001 sapo u lirova nga burgu. Kur vija në Kosovë qëdroja shumë shkurt porgjithëmonë jam interesuar nëpër fshatrat serbe të Lipjanit, Fushë Kosovës e Mitrvicës se ku po jetonte Zoran Koliqi. Sikur ta bëja denoncimin pa e ditur se ku jeton ky nuk do të ishte këtu.

Me pas paraqit në polici kjo punë ish bërë shumë e madhe.E ashtu si e mendova edhe ndodhi pasi e identifikova vendqëndrimin e denoncova rastin dhe ja që tani ky nuk është në Mitrovicë e as diku në Serbi “ është shprehur dëshmitari njëherit edhe I dëmtuari Rexhepi.

Ndryshe Zoran Koliq është arrestuar vitin e kaluar në një fshat të Komunës së Lipjanit dhe tashmë po përballet me veprimet e tija me organet e drejtësisë në Kosovë për atë cfarë kishte bërë në burgun e Lipjanit prej nga nuk kishte dalur I gjallë Gani Morina I transferuar nga Dubrava pasi që burgu ishte bombarduar në muajin maj të vitit 1999./Raporton Kosovalbaner.com/

 

 
 • mustafa

  une mendova qe ky far regjepi po del te jet bajram regjepi po ncuk

 • Bacaloku

  Ju lutem qe ta përmirësoni shkrimin…!

  Stafi: Ku kie probleme ne cilen pjesë !!

 • Agoni

  O mustaf, aje manjak Ti a qka je, njeriu po tregon te verteten qka ka hjek ne burgun e Lipjanit, ekte Jakup Rexhepin e njoh personalisht, eti po ben hajgare. Paramendo qka ka mujt me eprjetu nje ushatr i UÇK-s i zanun ne rroba te Policise ushtarake te UÇK-s, nga forcat serbe. E ky i ka perjetu ato. Lavdi zotit qe ka shpetu i gjalle e me mend ne koke, ketij ia kan djegur baban (Xhevat Rexhepi , i moshuar) te gjalle ne shtepi gjate lufetes. Orandaj me mire eshte mos em komentu hiq se me shkru budallakina.

 • Ekremi

  Kësifar zoranash ka ende shume qe sillen neper Kosove por,kush me i nxane se ?

 • ISLAM-G-NORGE

  Agoni ai qenuk ka hek nuk ja beson ati qe ka hek edhe i pasuri nuk ja beson fukaras qe nuk ka se mendon se qysh ka vet kan tan duhet ta falenderojm Allahun qe kyperson ka spetu nga keto turtura edhe qeosht ne gjendje te deshmoj per kriminelet serrb qe skan lan sen pa pan ne kosov Agon pajtohem me ty se ma mir osht me kshyr sesa me shkru najsen budallakii ktuu se me fol fjal palidhje o gjyna prej atyre qe kan hek sikur tishin kafsh e jo njerz kaloni mir

 • luli

  kjo qka po tregon Jakupi eshte vetem 1% qka ka perjetu ky njeri sepse kemi qene bashk ne ato dite te tmerrit, duhet te marrim shembull nga ky se si duhet denoncuar rastet por te gjithe ne kemi heshtur thua se nuk ka ndodhur asgje me shqiptaret gjate lufte

 • albertshala

  i nderuar jakup pershendetje bravo te qoft per denoncim ishalla drejtsia del ne shesh e e dhe te tjeret burgosen se e dime ne qka na kan bere pershendetje nga alberti

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com