Hyrje » Lajmet » Kosova »

Sindikata islame kundër “pantollshkurtërve” e BIK-ut

 

Foto:Express

Prishtinë, 7 shtator – Idriz Bilalli dhe Osman Musliu, imamë nga Podujeva e Drenasi, kritikojnë Myftiun e Bashkësinë Islame, Naim Tërnava, për keqmenaxhim dhe degradim të islamit tradicional. Ata janë kundër praktikumit të këtij besimi nga persona që mbajnë mjekra e pantallona më të shkurtra. Për këtë arsye, ata kanë formuar edhe një sindikatë, të parën e këtij lloji në rajon, shkruan Express.
“E duan fenë islame, por nuk duan ta imitojnë asnjë popull të botës. Ata duan që këtë fe, ta praktikojnë ashtu siç edhe e praktikuan të parët e tyre. Idriz Bilalli dhe Osman Musliu, dy imamë nga vende të ndryshme të Kosovës, kanë zgjedhur që fenë e tyre ta ruajnë dhe degjenerimin eventual të saj, ta luftojnë në një formë tjetër” nëpërmjet sindikatës që e kanë formuar rishtas.
Përveç kësaj, shkruan kjo ditore, ata pretendojnë se duan të mbrojnë edhe të drejtat e punëtorëve të Bashkësisë Islame të Kosovës si dhe të drejtat e hoxhallarëve, disa prej të cilëve kanë muaj që nuk kanë marrë paga. Idriz Bilalli, imam në xhaminë e Podujevës dhe bashkëmendimtarët e tij, që janë kundër grupeve të cilat i cilësojnë si radikale islame, të martën u mblodhën në Prishtinë, në përpjekje që t’i ruajnë vlerat e islamit tradicional të shqiptarëve. Në një konferencë për media, Bilalli po ashtu kritikoi kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Tërnava, për keqmenaxhim të këtij institucioni fetar. Për këtë arsye, ata kanë krijuar një sindikatë./kosovalbaner.com/

 

 
 • Musa Prushi

  Komenti im pas të PREMTES SË ZEZË, ishte se, dhashtë Zoti e këta që po falen në rrugë, nuk kanë bekimin e Bashksisë Islame të Kosovës, dhe se bota i kupton si OPOZITAR, e nuk ja e ze për të madhe Kosovës dhe kosovarëve.
  Sepse, nuk janë përfaqsues zyrtarë të popullit shumicë islam të Kosovës.
  Dhe po më vje mirë kjo deklarata e Muftiut Trnava, meqense nuk jamë as pakë përkrahs i tijë, sepse mendoi se në BIK ka njerz ma patriota dhe ma të aftë se z. Trnava.
  Por si në çdo lami tjetër, në Kosovë, edhe në BIK ka karierista e fotelista dhe nuk lejojnë që në krye të tyre të vijnë të aftit, për të cilët do të ishte KOMBI gjithnji para FESË.
  Por, jamë i mendimit se populli i Kosovës, Strukturat politike dhe BI asnjiherë nuk duhet të lejojnë që në krye të BI të vijë nji MANIPULANT i tipit të SHEFQET KRASNIQIT. Këtë bindje e kamë pasë edhe ma heret, por pasi me vëmendje e përcjella te Batoni në Klan Kosova, intervisten e tijë ku ai as në nji moment nuk e lejonte Batonin të i shtronte pyetjet, ose fare nuk ipte përgjegje direkte po manipulonte në emër të Kuranit. Definitivisht jamë i sigurt se ky farë \”hoxhe”\ është MANIPULANT, mirë i paguar nga FUNDAMENTALISTËT ISLAMIK nga Lindja e afërt ose edhe vetë Sërbia, sepse haptë po qonë ujin në mullirin e saj.
  Zoti e ruajt Kosovën dhe kombin shqiptar nga ai dhe përcjellsit e tijë.

 • analisti

  MUSA PRUSHI,zjerm je ti,skupton asgje,je ikot ipa vler,dhe i humbur ne humner,imjeri ti per veti e familjen tende ik shperngulu dikun ku ska me mjekra,ik ne vatikan,ose ne kin,ose ne serbi

 • presheva

  musa rrushi e ki me drejt qi po thu usht i pagum shefqet krasniqi a e pa o burr as qi e lake me fol batonin se e dike qi ka pun me njerin e meqme e u tutke qi shka pe pyt e sunju pergjigjke as ni pytjev tina e veq folke per obamen pa dit sen per to veq e din qi thirret obam edhe kishe po kallxoj dishka feja para luftes u kan shum e mir mas luftes u flliq krejt edhe pak te na nkosov ska me besu kerkush nkurgjo se jon tu u ftof poplli me ksi sene palidhje qfar feje usht kjo mi pre pantollet me shlu mjekrren palidhje

 • ZANI

  Eh more Musa prushi se perime kokshe prush i XHEHNEMIT PER VETEVETEN TANE po sa mire po dishe me shkru per njerz qe jane me shkolle,mos i kritiko njerzit se nuk paske lidhje se Dr.Prf.Efendi Hoxhe Shefqet Krasniqi vetem me argumente ka fol e ne fund i tha Batoni mase me ke gjete vetun,e te Ejten kie ma shume kundershtar.E ALLAHU NA E RUJT KETE HOXHE TE MADHE E SHPERBLEFT ME XHENETIN FIRDAUES.

 • diaspora

  po ti emnin prush epaske eishalla edhe ne prush perfundon ti edhe qita tradicionalat feja islame bazohet ne kuran ene hadith e jo ne tradit po ku po merrni ftyr eme fol ne emen te islamit e kunder islamit po ne ndash me praktiku praktikoe ene dash me lshue mjekrren lshoe e ndash me desh gruen deshe e ska nevoj me than une jam per ket e per at bash qyky idriz bilalli po me vjen keq veq asht shum shtis edhe per karrik asht ne gjendje me u konvertue bashk me grupen ka 5 mevluda ne ditjet i knon edhe 10 her ne ditjet buk han a veq ni vakt del me fal e ika ardh vakti me ja rrxue karriken etash po don me nxan ni tjeter veq badihava e ka ni kam karrike munet me marr eme u ungj ne to bile bashksia islame 70% munafika ika e ju ka ardh funi tash jo mjekrra ejo pantolli

 • mustafa

  kjo per ZANIN EDHE ANALISTIN MORE MATRAPAZ PO SHKA DINI JU:http://kosova.albemigrant.com/?p=34938

 • Rexha

  Kadal kadal ne skenë politike do te kemi edhe një parti islamike ,kjo duket shumë kjartë vetum që nuk dihet se nga po finansohet … Bexheti ka pare por nuk di a ashtë aq i menqur që muslimanët kosovarë (kuptohet ata ma fundamentalistë) të i fus ngadal në AKR apo në koalicion …

 • presheva

  analist a din me shkru kallxo drejt
  kurfar mendimi spo jep veq ik zaher je me naj bjesh jeton aqe lopve pulav tu ju than ik po menon qi edhe ktu duhet me ju dhan gjdo njerit qi e shpre mendimin e vet mfal per kritik

 • abeja

  bismilahe rahmane rrahim selam aleikum vllezer musliman nje prej shenjave te kiametit asht perqarja e muslimanve e si duket tani veq ka filluar perqamja e muslimanve dhe dojn te shendrrohen si ne parti politike pozit dhe opozit islamike ne kosov kjo esht per tu ardhur turp atyre qe e kritikoin myftiun terrnava kinse spo punon mir ne bashksin islame te kosoves po lene more se sen ska faj aj e sa i perket per shefqet krasniqin jo qe ska dit me u pergjigj te batoni po e ka lan pa text baton budistin e ti prushi e musa e mustafa e presheva skokit kerkah ju si duket jeni ata qe jeni te shtyer nga dikush apo te paguar nga dikush qe te perqani islamin ju bashk me qata idriz billalli dhe osman musliu te cilet kritikoin islamin ne kosov e vet mbahen se jan musliman turp te keni te folni per shefqet krasniqin fjal te kqia shefqet krasniqi kur ke puna ne luft ke luftar kur ke puna me thirr ne islam thirr pa frig e qka ka te keqe ketu e per shefqetin na duhet krenuar qe kemi kesi trimi qe thret ne islam haptazi ne duhet te jemi nje pomar parasysh pantollav te shkurt i ke apo nuk i ke apo mjekerr ke apo nuk ke na jemi nje brum qe i biem ne sexhde ALL-LLAHUT edhe qe permendet arabia aty kinse arabia po i shtyn jojo spo i shtyn kerkush po fundi i fundit na vet duhet me kopju arabin apo shtetet arabe se pse ne at gjuh ka zbrit kurani me at gjuh ka komuniku ALL-LLAHU me pejgambert e derguar dhe vizitat qe behen per hagj nga ter bota atje behen ne qabe se as ne stamboll as ne siri e as gjetiu e keni parasysh se qka folni se perni me ALL-LLAHU do tju shkatrroi ju qe doni ta perqani islamin e selam aleikum e rahmetullah vllezer musliman respekt ZANI ANALISTI DIASPORA dhe gjith myslimanve te sinqert

 • djali

  o tradiciona po qata kerpesha qe ikini ngjit si bishta ajan tradicional bre zoti ju qmarroft se ju ini marrue marre ju koft kishe hoxhollar fitnegji zabuna qafa e idrizit si qafa e sharkut

 • bxl

  per analistin zanin dhe per diasporen e kam ket koment o binladenat e kosoves akini tru ju me mendu e me fol a jo

 • ZANI

  O Mustafa ndrroje emrin se nuk po e meritojshe at emer kaq te buker qe e paske mos na merr fetyren me kete emer se po e kesh mas shumti veten,e me kete emer njoh vetem njerz te mire marre marre edhe e nje here marre ndrroje emrin ma mire!!!!

 • agim

  Musa Prushi, edhe une jam i bindur se SHEFQET KRASNIQIT eshtë i pagum nga lindja e mesme, si për shembull Irani. Por për mendimin tim kta njez nuk e kan vendin në Kosov,

 • abeja

  turp turp turp te keni kosova albaner qe sa e kam shkrujt komentin dhe sma keni publiku turp gjithmon jeni si aj magjupi kah te fryn era kah asht ma fort e kam vrejt si ne politik para zgjedhjeve si tani qe asht per fe turp

 • abeja

  katastrof

 • st

  selam alejkum nuk muj me i kuptu shqiptaret e ndjekun fen vetum kur te jen ne rrezik…Allahu na rujt prej te kqijave… edhe shejtani eshte armik i hapur i njeriut prandaj edhe po ju shtin te grindeni mes veti a thua vall pse vetum te na ndodh kjo …

 • dardi

  eti z,analisti.e zani e qa jeni ju spe di jeni turqeli garant qe spi dani senet,edhe se pasni kuptue aspak musa prushin,po skeni faj ju se qaq din edhe flisni,koka juaj asht e barabart me nji te me mjekerr atje ne folen ku e keni,ne arabien saudite,me likuren e zeze,e qe nuk qet kurre faqe t’bardhe,e ja ngoni pordht e shefqet golluguzit,qe sdi sen,vec i ka msue do rreshta arabisht,a bon vakija qe ne shkolle nese asht kane,ka perserite garant,dmth,analfabet,e po i donatojn kompanit fundamentaliste islamike,eme nkrye Fuad ramiqiqi,shpiun i serbies,

 • analisti

  mustafa diqka pate me than,por sdite as vet qka me than,dardi per kundrazi,ketu ne kosov dote kemi mjekrat dhe dote behen shum e ma shum me mjekra,qe sdeshiron te shofesh pa mjekra ti edisa tjer ikni shperngulnu ne vatikan,qte bejsh keshtu esht realiteti,pa hidhrim,…

 • analisti

  kjo sindikat rrjell nga rusia,ecila eka drejtimin e ni sekti te pa pelqyer per zotin,dhe keta ne sindikat jan te pa fe,skan aspak dijoni ne fen islame,pantollat e shkurt jan shum ma te paster dhe me vler per njeriun,kurse mjekra esht synet,dhe nderkoh esht obligim per mashkujt,pershembell i derguari i zotit profeti jon muhammedi a s,ka pas mjeker,athua kta te sindikates me cilin profet jan,mos unervozoni ju qe lexoni,por feja duhet te kuptohet mir e ma mir,ky grup qe del keshtu dhe deklaron per pantolla te shkurt,keta jan te pa vler,dhe ni dit dote pendohen por dote jet von,ja lojm zotit.

 • KIRI

  mulla osmani edhe ai tipi prej podujeve jan armiqt ma te mdhaj te islamit,kta te dy i pagun direkt JEREMIQI,,kta veq fitne bajn,,e i kan edhe ata shpijuna perredh si beqiri qe konsiderohet njeriu ma i pamorlshmi ne dreniq,edhe kinse hoxh,,e osmani nuk i ka dy lidhje me ISLAM,,omani veq fitne ban…

 • http://www.facebook.com/mensur.avdiu Mensur Avdiu

  Iniciative e qelluar…… por, sikur te ishte kunder qeverise e cila ua ka futur Shirkun ne zemrat e juaja, dhe i mbani syte te mbyllur.
   Kurse, coheni kunder disa muslimaneve te cilet te pakten mundohen ta praktikojne sunnetin e Resulull-llahut s.a.v.s. edhe ne keto kohe te veshtira.

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com