Varfëria në vendlindje,barrë për mërigmtarët (video)

 

Varfëria… lot, dhimbje, trishtim .E dëgjojmë shpesh të pëshpëritet vesh më vesh e gojë më gojë! Diku fshehurazi, por diku dhe hapur. Por e ndjejmë dhe në realitet…. Varfëri është një nocion i cili gjen vend në rastet ku mungojnë kushtet elementare të jetesës. Të jesh i varfër do të thotë të mos kesh para për të plotësuar kushtet elementare për jetesë siç janë ushqimi, streha, mundësia për punuar, për t’u arsimuar, etj. Varfëria është e vështirë po reale… është me ne edhe pse dikush nuk e ndjen.
Në Kosovë edhe pse tani kaloi mbi një decenje nga lufta ende shumë familje janë të pa strehë,barrë kjo edhe më e madhe,pak më mirë në këtë aspekt qendrojnë vllezerit që banojnë ne teritoret jasht Kosoves.Këto pamje të tmerrshme përveq atyre që janë duke i perjetuar, lëndojnë edhe çdo zemër mirë.Mergimtarët janë një nga grupacionet që i përjetojnë më se rëndi këto dukuri që lëngon popullaten shumicë ne vendlindje.Shpresat kan qenë të mdha se pas luftës jeta do të lulëzon,dhe jeta ne vendlindje do te jetë më ndryshe.Fatkeqësisht edhe pse u ndrruan garnitura te ndryshme politike ne udhëhqejen e shtetit asnjë nga to nuk bëri shumë për permirësimin e gjendjes sociale ne Kosovë, përveç që u pasuruan vet pa dallim te ciles parti politike.
Kjo gjendje alarmante dhe e pa durueshme ishte arsyeja që një grup shqiptarësh me vendbanim ne Halden te Norvegjisë kishin marr nje iniciativë që të mundohën te bëjnë diçka për të ndihmuar të varfërit në vendlindje.Fillimi i kësaj iniciative ishte pa ndonjë përcaktim të kjart duke mos ditur sa do të gjejnë përkrahje nga tetjerët .Fatmirësisht kjo iniciativë u mirëprit edhe nga të tjerët dhe sukseset filluan.Ky grup iniciativë i përbër nga Isen Emini ,Qamil Haklaj,Naser Turkaj ,Xhelal Quranolli,Fadil Muharremi etj :Fillimi ishte formimi i nje Fondi  Humanitar dhe u ba kerkesa nga familjet shqiptare me vendbanim ne kete komunë për kontribut n kete Fond me  nga 100 kr në muaj,shumë kjo simbolike.Inkuadrimi i Mexhid Merovcit në grupin iniciativ bëri edhe nje perparim më të madh.Mexhidi u tregua shumë produktiv me idet dhe iniciativat e ti.Ide shumë frytëdhënëse ishte organizimi i Turnireve dhe manifestimeve te ndryshme nga te cilat organizime u perfituan shumë e madhe e parave.Vitin e kaluar puna e ketyre bashkatëdhetare pati sukses duke ndertuar tri shtëpi në Kosovë.
Portali kosovalbaner i entuziazmuar me punën e ketyre bashkatdhetarëve,ka përcjellur çdo aktivitet te tyre edhe këtë vit.
Kamera e Kosovalbaner,ditë më parë bëmë vizitë ne kete qytezë të bukur dhe u befasuam me punën e tyre.Tani më kjo iniciativ është përhapur edhe ne komunat tjera te Norvegji,por edhe ne Suedi.
Ne vazhdim shikoni nje video te realizuar me iniciativën e portalit tonë ,për arsye krejt praktike të shihet kjo punë edhe nga bashkatdhetaret e vendeve tjera ne menyrë që të merren iniciativa te ngjajshme.

Në video shihen  inciatorët e kësaj ideje të suksesëshme,në qytezën e Haldenit të Norvegjisë

Isen Emini-Kumanovë,Naser Turkaj-Banjë e Pejës,Qamil Haklaj-Decan,Vehbi Islami-Kastriot,Labinot Kuqi-Therandë,Ziadin Rufati-Gjilan

Ky grup punues fton të gjithë të interesuarit të konrtibojnë
Hjelp til fattige i Kosova

Halden Sparebank 1,

 

 

Konto: 103007 11028

Për katër shtëpi i kemi grubulluar parat,na duhen edhe nje shumë për shtëpinë e pest ,prandaj çdo ndihmë është e mirseardhur

Kliko ketu dhe shih shkrimet e me parshme për këtë fond

Ne vazhdim  do te publikojmë punën ne ndertimin e shtëpive dhe publikimin e te gjithë kontribuesëve/KosovAlbaner.com

Punuar nga sh.r/kosovalbaner.com/

 

 
 • NORA

  SHUME FLM PER KET SHKRIM.JU LUMT TE GJITH ATYRE QE MENDOJN PER VENDLINDJEN,KESHTU.UNE JETOJ NE AUSTRI DHE JAM E SIGURT QE NJE ORGANIZIM I TILL DO TE KUSHTE SUKSES,SEPSE KETU KA ME SHUM SHQIPTAR SE SA NE NORVEGJI

 • iliri gruda

  ne prap po deshmojme se popullin ton nuk e leme ne balte siq thote edhe fjala popullore por nje gje duhet ta dime se tash kemi shtet qeveri presidenc por po edhe ndihma ne bashkimi evropian dhe duhet qe mos te rrim duar kryq por te zgjohemi dhe ti themi qeveris ose rregulloje skemen sociale dhe te gjithe atyre qe nuk kan streh te ju rregullohet shtepia ose ju me nuk do te punoni ne kete shtet nuk duhet te krijohet shprehija vetem skam ,skam,skam jo zotri duhet te ngritesh dhe te thuash se jo ti ha pul e une that jo se edhe une kam kontribuar per ket vende dhe duhet te krijohet se pari nje organizim se per ndryshe deshton qdo gje,por nje gje duhet ta dim se per te drejten tende duhet te luftohet,sepse fundi i fundit edhe ne perendim le te ndodh nje gje si ne kossov e mos te ket dikush gjerat elementare do ta shohesh neser ne protest se qka bojne……a per juve bashk atedhetar ju lumte per iniciativen e ndermarr.

 • Bardhi

  kqyri more kumorgjit ka i lajn gjynahet

 • buletin berisha

  me vjen mir qe ka shqiptar qe mendojn per vendlindjen e vet.dhash zoti jan njerz te sinqert e nuk e kqeperdorin ndjersen e qytetarve.sai perket fes nuk kam koment ne nuk jemi arab

 • mesuesi

  Faik Konica ka thene,”Armiku me i madh i Shqiptareve eshte mosorganizimi.” Jam thelle i bindur se Kosova brenda Kosoves ka mjaft mjete materiale me ba nje jete mesatere per te gjithe. Diaspora Kosovare gjithmon ka ndihmuar dhe ndihmon. Faleminderit Bashkeatdhetare. Edhe perkunder mosoreganizimit ne Kosove nese ato ndihma e arrijn vetem nje njeri, konsideroj se qellimi e ka arritur cakun. Ju faleminderit te gjithve, dhe dhashte zoti nje dite te jene organizatoret ne Kosove me ndjenjat e juaja. Pershendetje te perzemerta nga nje Bashkeatdhetare i juaj.

 • ISLAM-GECI

  un kisha pas nje kritik ose spo di si te them kush e ka shkru ket shklrim ska more ma decenje qe po thonii a hala pi sjeni bind se jem te pavarur a ma kallaj kishte me kan kaluan keto vite e jo kaloj nje decenje qe shum merdh rond kur e pash kaloni mir nga norvegjija kush ka mundesii ndihmonii se saper qeveritart e partit qe jan ne kosov kurr skan mi kshyr kta a spo bindeni a se ai qe ka hin ne pun ai qe nuk ka let des urije qeshtu osht ne kosov
  STAFI;JENI SHUME I PA KJART

 • egzon

  asht shum mire ku ka shqiptar po ne jemi gjith vllazer e motra edhe ne austri ekeni ba nje vizit shum te mire

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com