Hyrje » Lajmet » Kosova »

Besa:72 orë me dhunuan afer 20 polic dhe ushtar serb

 

Një femër me emrin”Besa”në RTK rrëfeu për dhunimin që kisht përjetuar gjatë luftës.”Për 72 orë janë ndrruar sepaku 20 serb të cilët me kan dhunuar.Ata kan qenë ushtar dhe policë të uniformuar.Njeri nga ta ka qenë polic i komunikacionit e ka pasur emrin Zoran,ndersa një tjeter e ka pasur mbiemrin Stankovic ka qenë inspektor i tregut,nje tjeter e ka pasur emrin Ratk ,thon që jeton në Mal të Zi “tha Drita për RTK ën.
Veprore Shehu veprimtare e shoqates “Medika” tha se janë dikun 90 femra të cilat kan vendosur të rrefejnë për rastet e tyra te dhunimit,ndersa janë edhe mbi 100 që kemi arritur t’i identifikojmë por nuk kan gjetur rastin të tregojnë për ngjarjet e tyre

 

 
 • Gazi_Fin

  ALLHU ju ndihmoft oj motra trupi me rrqethet kur e lexoj kit tekst nuk kam fuqi shpirtror ta shikoj ket video RESPEKT

 • Nysret

  Se pari ju shpreh guximin qe keni dhene, me te vertet me ta lexuar rrefimin, shume u ndjeva keq me ate qe te ka ndodh, shpresoj qe te gjithe ata qe kane bere krime,te dalin para gjykates, te merrin denimin maksimal te merituar, une ju shpreh shume te mira dhe te arhme te ndriteshme ne jeten tuaj, gjithashtu edhe vajzavedhe grave qe ju kan dodh te njejtat ngjarje te shprehin ate si ju.

 • dani

  zoti ju ndimofte e ju shperbleft e ju gzovte bile edhe kjo jet sa ju ka met.e politikant ton zoti i vrafte qe kurre nuk murren diqka as nuk ju permeni kush me i qite kriminelt para gjyqite.po ishalla ju kthen e din qka keni hjek e qka hjekni qe nuk kini perkrahje

 • Marjan Sebaj-Sopi

  Kësaj motre tonë lusim që t’i ndihmoj Zoti e ti jap forcë e fuqi për jetë të mëtutjeshme dhe sadopak kapërcimin e kujtimeve të tmerrshme që ka përjetuar kjo e shumë motra e nëna tona…Unë po kam bindjen se politikanët tanë kur shohin rrëfime të këtilla rrëqethëse fikin televizorin sepse janë mësuar ta shohin vetëm vetvetën në lajme etj. Eh kanë me çka të mirrën ata të mjerë, tendera…Tregimet e këtilla qëndrojnë nëpër sirtar e personat mundohen vet ti tejkalojnë gjitha këto…Populli duhet të jetë me këto motra e nëna tona, mos ti lënë të vetmuara. Zoti i ruajt dhe iu ndihmoftë…

 • Ari Wien

  Valla moj moter po me vjen keq qe te ka ndodh ashtu po luft ka qen ishalla zoti te ban ti harrosh at tortura .
  Sa per shqiptaret ne nuk kemi kohe mu marr me keto sene se pushteti shikon me vjedh e ata qe nuk jan ne pushtet po shikojn me njollos edhe me at pak qe kemi pas me qka mu mburr UCK-en . Ishalla na vehdison i madhi Zot e na tregoon rruge e drejt

 • Vjollca

  Eh shteti Kosoves,ani perkrahje po shuj moj moter se me mujt edhe nje here te dhunon shteti jon tash se pak i doket qe ta kan ba shkit,marre e madhe qeveri pis milet . Ah juve moj motra Zoti jav qoft gajretin dhe ishalla ju mbesin mendet ne koke se pa mend eshte veshtir.

 • Baca

  Dhinimi, Luftë e ndotur

  Prej kur funksionon televizioni i Prishtines kurr nuk ka dhënë program me ma shumë vlerë.
  Fermat e dhunuara, të masakruara, të trishtuara e tmerruara është realitet. I hidhur, po. Nuk ashtë faji i atyre femrave vitimë por faji është i meshkujve kosovar që nuk ishin në gjendje të i mbrojnë ato. Ikja e meshkujve duke i harruar gratë e tyre mbrapa nuk do sjell tjetër pos atij fati për viktimen e pa mbrojur kur mirret parasysh morali i një barbari. Një numër i madh i viktimave në Kosovë ka ra vetëm për asyen; mbrojtje të moralit dhe vlerave të pastra shqiptare. Femrat e dhunuara sot meritojnë trajtimin më të vlefshëm institucional. Imagjinoni sikur një gjë e tillë të i kishte ndodhur serbit? Jo që nuk i kishte mbetur vend shqiptarit në Kosovë por sigurisht se të gjithë shqiptaret do të i kishte përbi zjarri e deti. “Organet tona shtetërore” jo që nuk kërkojnë ndëshkim por i afrojnë armikut avantazhe dhe dhurata. Femrat e dhunuara kosovare janë viktimë e dy fishtë. Imagjinoni vetën në lëkuren e një femre të dhunuar kur përballet me dhunuesin 11 vite pas , si do të ndiheni? Liri se jo mahi!!!
  jam i sigurt se vetëm kur ndëgjojnë gjuhën e tyre; logjika i kthen tek ato momente trishtuese çka vetëm njeriu mund të i përballojë.
  Dihet se serbët i përpilonin me imagjinatë këto akte që të e akuzonin popullin shqiptar e ne i kemi faktet dhe nuk jemi në gjendje të i gjejn kriminelët më të poshtër që bredhin anë e kënd Kosovës pa e “prish timin e duhanit”.
  E di se në botë nuk ka drejtësi por ajo nuk guxon të anashkalohet në emër të ardhërisë. Ardhmeria me kriminel sjell në fund prapë skenë krimi. Nëse jemi shtet atëhere me çdo çmim duhet të kapen kriminelët.
  Angazhimet institucionale duhet të perqendrohen së pari te ky rang i viktimava dhe të iu sigurohet një jetë stabile se e meritojnë edhe para invalidëve të luftës sepse ata mbeten invalid për të mbrojtur familje e atdhe. Atdheu pa familje është atdhe i huaj.
  Atijë rangu të luftës i u duhet një siguri shpirtërore para asaj fizike.
  I bëjë thirrjeve autoriteve, të marrin parasysh këto se historia mbetet origjinale jo e falsifikuar.
  Rangu i atyre grave duhet të jetë më aktive.Të organizohen dhe të bëjnë padi ndaj të gjithëve që i njohin. Sigurisht se mund të kapen të gjithë kriminelët me një angazhim të mirëfillt e jo duke u sktrukur e fshehur. Jo, ju të nderuara nuk keni bërë krim por jeni fiktimë e krimit. MOS PRANONI TË JENI EDHE VIKTIMË E POLITIKËS.
  Së bashku mund të dilni fitimtare e të strukura do të mbeteni vetëm temë.
  Të bashkuara do të gjeni edhe më lehtë sherimin tuaj.
  të fala Baca

 • Mirsadi

  Allahu i shkaterroft ata qafira ne dunja e ahiret

 • avni

  me vjen shum keq qe ndegjova ket rrefim te ksaj bije shiptari
  por desha te them qeveris nje gje marre ju koft per karriken qi rrini ulun se tja kishum be shkaut ne keshtu qe besa ven kun sna kish lan me jetu e uju mas hajnije po shiptari per pare nboth e qin me falni ne shprehje por ski qare per kta far idijota pa then keshtu por une pajtohna ketu me ni koment qe lexova qe skan shum faj edhe shkit se shiptart ton moren kani llovaqk e dulen ne mal e kush si pake kur u kry lufta dolen prej mali te gjith komandanta se te marrke at llovaqk e te rrike pran familjes nuk kishte qka na bon shkau por iken i lan grat vetum e shkau pse mos te dhononte .

 
 
 

AdetAdet Donemiadet düzensizligi
AdetAdet Donemiadet düzensizligi
Punuar nga: [VM] VisualMutation.Com